Karkonosze 2020

5 – 13 września

Zamiast Gór Pindos Karkonosze

W pierwszej połowie września mieliśmy wędrować po greckich górach Pindos, a wylądowaliśmy w rodzimych Karkonoszach. I, jak się okazało, był to bardzo dobry pomysł. Ostatnie wakacje przyniosły rekord frekwencji turystów w Karkonoskim Parku Narodowym. My, na szczęście, przyjechaliśmy tu w najlepszym momencie – na trasach nie było tłoczno, nie mówiąc o korkach. I dopisała nam piękna pogoda.

Przyjechaliśmy w sobotę 5 września do Zielonej Gospody w Przesiece, karkonoskiej wsi położonej malowniczo w Dolinie Czerwienia. Przesieka, do 1945 niemiecka wieś Hain, przez jeden rok nosiła nazwę Matejkowice. Tutaj bowiem w lipcu 1945 roku ekipa rewindykacyjna prof. Stanisława Lorentza odnalazła w miejscowej restauracji skrzynie z bezcennymi zbiorami, w tym – z trzema obrazami Matejki: Rejtan, Batory pod Pskowem i Unia lubelska.
W Przesiece znajduje się niezwykle urokliwy, trzeci pod względem wysokości wodospad w polskiej części Karkonoszy, 10-metrowy Wodospad Podgórnej, który tworzą dwie kaskady spadające do kotła eworsyjnego. U podnóża wodospadu znakomicie można „morsować” – i w naszej grupie też znalazł się taki śmiałek!

Nasze wędrówki zaczęliśmy w niedzielę od wizyty przy Wodospadzie Szklarki – drugim co do wysokości (13,5 m) wodospadzie w polskich Karkonoszach. Następnie wystartowaliśmy spod Muzeum Mineralogicznego do schroniska „Pod Łabskim Szczytem”. Nasza droga obfitowała w miłe niespodzianki: najpierw nasza Przewodniczka pokazała nam w wąwozie leśnym żyłę ametystową i wszyscy zamienili się nagle w dzieci – poszukiwaczy skarbów. A szybko okazało się, że ta okolica obfituje także w prawdziwki i nie tylko, więc zaczęło się radosne grzybobranie – ale poza terenem KPN! Spod schroniska „Pod Łabskim Szczytem”, posadowionego na krawędzi Łabskiego Kotła, oglądaliśmy wspaniałe widoki na Szklarską Porębę, Kotlinę Jeleniogórską i Góry Izerskie. Następnie przeszliśmy Ścieżką nad Reglami – jedną z najpiękniejszych tras w Karkonoszach – do Rozdroża pod Wielkim Szyszakiem, z zejściem do Michałowic.

Kolejny dzień zaczęliśmy w Kościele Górskim Naszego Zbawiciela – czyli słynnej Świątyni Wang w Karpaczu. Zbudowany z sosnowych bali na przełomie XII i XIII w. w miejscowości Vang w południowej Norwegii kościółek, jest najcenniejszym zabytkiem miasta. W 1841 roku zakupił go od Norwegów król pruski Fryderyk Wilhelm IV, a do Karpacza sprowadziła właścicielka pobliskiego Bukowca, hrabina von Reden. Po przewiezieniu rozebranego kościółka i rekonstrukcji bez użycia gwoździ, dobudowano krużganki i wieżę, a także wykonano okna, których pierwotnie nie miał. Od 1844 roku pełni funkcję Parafii Ewangelicko-Augsburskiej, a na przykościelnym cmentarzu pochowani są m.in. dwaj słynni twórcy kultury – Tadeusz Różewicz i Henryk Tomaszewski. Górska wycieczka w tym dniu obejmowała Polanę, grupę skalną Pielgrzymy, bardzo widokowy szlak do skalnej formacji Słonecznik, przejście nad krawędzią Kotła Wielkiego Stawu i Spaloną Strażnicę. Następnie zejście do słynnego Schroniska Strzecha Akademicka na Polanie Złotówki, potem równie słynne Schronisko Samotnia, ponownie Polana i Łomnickie Rozdroże. Kto chciał, mógł w tym dniu trochę sobie trasę skrócić.

We wtorek wyjechaliśmy wyciągiem z Karpacza na Kopę, a potem – wejście szlakiem czerwonym, czyli tzw. zakosami na wspaniale odsłoniętą w tym dniu Śnieżkę. Po drodze, w kilku punktach widokowych, podziwiać można było dolinę Łomniczki po polskiej i dolinę Upy po czeskiej stronie. W czasie ostatnich wakacji w Karkonoszach największa frekwencja została odnotowana właśnie na Śnieżce – codziennie szczyt góry zdobywało od 7 do 10 tysięcy osób. Na szczęście był już wrzesień… Schodziliśmy ze Śnieżki Drogą Jubileuszową ponad Kotłem Łomniczki, stwierdzając przy okazji, że brukowane drogi w górach to nie jest najlepszy pomysł. Ponownie minęliśmy Dom Śląski, udając się poprzez Równię pod Śnieżką do Lucni Boudy – najwyżej położonego schroniska turystycznego/hotelu oraz browaru w Europie Środkowej. Można się tu było odpowiednio wzmocnić, zwłaszcza po odwiedzeniu punktu widokowego Krakonos. Spod Lucni Boudy rozciąga się również piękny widok w kierunku Śnieżki, ponad subalpejskim torfowiskiem wierzchowinowym Upa. Urokliwy krajobraz tego rejonu przypomina tereny północnej Skandynawii. Z ciekawostek – w czasie drugiej wojny światowej w schronisku stacjonował oddział komandosów niemieckich, który na Śnieżce i jej zboczach przechodził szkolenie przed atakiem na Norwegię – panujący tu klimat oraz średnia roczna temperatura tworzą bowiem warunki podobne do strefy koła podbiegunowego.

Środę również zaczęliśmy od wyjazdu kolejką – tym razem ze Szklarskiej Poręby na Szrenicę. Szlakiem koło Trzech Świnek doszliśmy do źródeł Łaby, największej rzeki w Czechach i jednej z największych w Europie. Następnie wizyta w schronisku/hotelu Labska Bouda – obiekcie o nieoczekiwanej, nowoczesnej architekturze. Ze schroniska ponowna wspinaczka na szczyt gór, by wyjść wprost na Śnieżnych Kotłach – dwóch cyrkach polodowcowych pomiędzy Wielkim Szyszakiem a Łabskim Szczytem. Stąd roztaczał się piękny widok na Śnieżne Stawki w dole oraz radiowo-telewizyjną stację przekaźnikową nad krawędzią kotłów. Zeszliśmy Koralową Ścieżką do Jagniątkowa.

Nadszedł czas na dzień krajobrazowy. Ze względu na zainteresowania, podzieliliśmy się w Kowarach na dwie grupy i udali równolegle do sztolni uranowej oraz parku miniatur. Park Miniatur Zabytków Dolnego Śląska działa na terenie nieczynnej, słynnej niegdyś fabryki dywanów. Trzeba przyznać, że jest i bardzo ciekawy, i pięknie zakomponowany.
Podziemna trasa turystyczna w nieczynnej kopalni rudy uranu w Kowarach jest stale monitorowana, dzięki czemu zwiedzanie tego ściśle tajnego niegdyś przedsięwzięcia jest bezpieczne. Przybliża historię górnictwa kowarskiego, przez ponad 800 lat związanego z wydobywaniem minerałów, kruszców, żelaza, srebra oraz rudy uranu. Obie usatysfakcjonowane grupy spotkały się potem na pięknej, kowarskiej starówce, gdzie udało nam się odwiedzić Stowarzyszenie Miłośników Kowar z ciekawą Izbą Pamięci, poświęconą historii i tradycjom miasta i regionu.
Kolejnym punktem programu w tym dniu był zespół pałacowo-parkowy w Bukowcu, z ogrodem krajobrazowym na wzór angielski, zaliczanym do najcenniejszych na Śląsku. Odbyliśmy więc piękny spacer po parku romantycznym z 300-letnimi dębami, urokliwymi stawami (były nawet nenufary, ale gdzie Toliboski???) oraz elementami małej architektury – Herbaciarnią i Opactwem. Nieoczekiwanie udało nam się odwiedzić również pałac, do niedawna zamknięty dla turystów, w którym obecnie mieści się siedziba Związku Gmin Karkonoskich. Obejrzeliśmy m.in. sale: kominkową, słoneczną i księżycową, a nawet zeszliśmy tajemniczą klatką schodową do podziemi. Mieszkająca tu niegdyś hrabina Friederike von Reden nie tylko umiejętnie zarządzała imponującym majątkiem, ale także wyjątkowo dużo i skutecznie udzielała się na niwie kulturalnej i społecznej. Dzięki swoim działaniom zyskała ogromny szacunek miejscowej ludności oraz określenie „Matki (Opiekunki) Kotliny Jeleniogórskiej”. Dzień zakończyliśmy krótką wizytą w Mysłakowicach, gdzie znajduje się pałac – obecnie szkoła – będący niegdyś letnią rezydencją królów pruskich oraz kościół – kiedyś protestancki, obecnie katolicki – z osobliwością, którą są dwie marmurowe kolumny wspierające ozdobny portyk przed głównym wejściem. Kolumny pochodzą wprost z wykopalisk w Pompejach i były prezentem króla Neapolu dla króla Fryderyka Wilhelma III.

W piątek znów wyruszyliśmy w góry. Z Przełęczy Okraj malowniczą trasą przeszliśmy na najwyższy szczyt Kowarskiego Grzbietu – charakterystyczny Skalny Stół, skąd można było podziwiać wspaniałe widoki nie tylko na Karkonosze. Wędrówka szła nam tak dobrze, była tak piękna pogoda, że szybko zapadła spontaniczna decyzja, by dodatkowo wybrać się jeszcze do schroniska Jelenka. Zeszliśmy więc w kierunku Sowiej Przełęczy, by po odpowiednim wzmocnieniu się w schronisku wrócić na Skalny Stół. Mieliśmy jeszcze dzisiaj dojść do Budnik – nieistniejącej już, odosobnionej małej osady, w której słońce przez 113 dni w roku nie wychodziło ponad masyw Grzbietu Kowarskiego.
Na koniec zetknęliśmy się jeszcze z ciekawą anomalią w Karpaczu, na ul. Strażackiej, niedaleko Dzikiego Wodospadu. Nasz autokar pozostawiony „na luzie” ze zgaszonym silnikiem sam toczył się pod górę! Podobnie działo się na drodze z butelką wody. Jedni tłumaczą to zjawisko iluzją – złudzeniem optycznym, inni uważają, że to anomalia grawitacyjna…

Ostatni dzień, sobota, był drugim dniem krajobrazowym. Zaczęliśmy go od pięknej trasy, którą przeszliśmy z Przesieki do zamku Chojnik, posadowionego nad 150-metrowym urwiskiem i od XVII wieku pozostającego trwałą ruiną. Ze szczytu wieży, najstarszej budowli zamkowej, roztacza się piękny widok na Kotlinę Jeleniogórską, a zwłaszcza na Karkonosze. Na głównym dziedzińcu zamku znajduje się pręgierz, datowany na 1410 rok. W wakacje wchodziło tutaj codziennie 1-1,5 tys. turystów. My mieliśmy dużo lepsze warunki do swobodnego zwiedzania. Następnie odwiedziliśmy najwyższy wodospad w polskich Sudetach, 27-metrowy Wodospad Kamieńczyka. Trzy kaskady, ogromne bloki skalne, 30-metrowe granitowe ściany i 100-metrowy kanion mogą robić wrażenie. Potem wybraliśmy się do Cieplic- Zdroju, czyli do najstarszego uzdrowiska w Polsce, obecnie dzielnicy Jeleniej Góry. Tutejsze ciepłe źródła już od 2 połowy XII wieku cieszyły się popularnością, a od XVII wieku bywało tu na kuracjach mnóstwo sławnych osobistości. Z ciekawostek – Marysieńka Sobieska gościła w uzdrowisku w 1687 roku z dworem liczącym – bagatela – około 1500 osób! Cieplice wywarły na nas wrażenie miasta bardzo estetycznego, zadbanego, czystego i bardzo zielonego. Oprócz wielu ciekawych obiektów zabytkowych, można było podziwiać dwa duże parki: Zdrojowy w stylu angielskim oraz Norweski z wyjątkowym pawilonem, wybudowanym w 1909 r. w klasycznym stylu norweskim zwanym smoczym.

A w niedzielę wszyscy się z Przesieki rozjechali…

Ambitny i ciekawy program wyprawy przygotował dla nas Piotr, a mistrzowsko pomogła nam go zrealizować Mariola Borecka – przewodniczka sudecka i pasjonatka regionu.

Tekst i zdjęcia przygotowała Viola.

Komentarze, uwagi, zapytania... mile widziane

Galeria

Obejrzyj relacje z innych wycieczek

Ziemia Sandomierska 2017

Reunion 2017. W tym roku spotkaliśmy się w ośrodku Lotnik, położonym w lasach, blisko Staszowa. Reunion był krótki, dwudniowy. W...

Więcej

Wielkopolska 2018

Wielkopolska, Wielkopolska… VI wycieczka wielkanocna zaprowadziła nad Wartę i Barycz. Wyjechaliśmy jak zwykle w poświąteczną środę obierając kierunek na Zaniemyśl...

Więcej

Armenia 2018

Przesilenie w Armenii. Już na parę tygodni przed naszym wyjazdem zaczęły dochodzić z Armenii wiadomości o narastającym konflikcie politycznym, nie...

Więcej

Istria 2018

Istria Tegoroczny wyjazd majowy na Istrię był absolutnym wyjątkiem, gdyż odbył się bez udziału Piotra, bez jego krajoznawczych gawęd… Opiekę...

Więcej

Kvety a hory 2018

W Górach Kremnickich. Kvety 2018 były raczej tradycyjne – na Słowacji i od środy wieczór do niedzieli. Wyjazd z Krakowa...

Więcej

Chiny 2018

W krainie łagodnych smoków. Wycieczka do Chin była jak na razie najdalszą i najbardziej egzotyczną ze wszystkich klubowych wyjazdów. Oczywiście...

Więcej

Sulejów 2018

Reunion w nietypowym czasie. Ponieważ 11 listopada przypadał w tym roku w niedzielę, to wydawało mi się sprytne przenieść go...

Więcej

Sycylia 2019

Nad Źródłem Aretuzy. Nasza podróż na Sycylię i do Neapolu osnuta była wokół czterech tematów: zjawisk wulkanicznych – jako motywu...

Więcej

Ukraina 2019

Na zielonej Ukrainie. W tym roku tradycyjna wycieczka w okresie Bożego Ciała była i dłuższa, i w bardziej odległe strony....

Więcej

Bawaria 2019

Malownicza Bawaria. W kameralnej, kilkunastoosobowej grupie wyruszyliśmy pod koniec sierpnia na wycieczkę krajoznawczą do Bawarii. Pierwszym etapem był przejazd w...

Więcej

Reunion 2019

Reunion nad Wartą. Bazą tegorocznego zjazdu towarzysko-krajoznawczego był, położony w lesie, harcerski ośrodek „Nadwarciański Gród” w Załęczańskim Parku Krajobrazowym. Zbudowany...

Więcej

Pogórze Przemyskie 2020

W karpackiej puszczy. Od 30 lat trwają starania o utworzenie Turnickiego Parku Narodowego, na ostatnim fragmencie Pogórza Karpackiego, który zachował...

Więcej

Karkonosze 2020

Zamiast Gór Pindos Karkonosze. W pierwszej połowie września mieliśmy wędrować po greckich górach Pindos, a wylądowaliśmy w rodzimych Karkonoszach. I,...

Więcej

Kvety a hory 2021

Cztery w jednym. Zaraza spowodowała, że musieliśmy odwołać kolejno: reunion, wycieczkę wielkanocną i pierwszomajową. Dopiero w terminie Kvetów wyjazd mógł...

Więcej

Podlasie 2021

Jesienny urok Podlasia. rognoza pogody nie była zachęcająca, trzeba też było zrezygnować z Białowieży i tatarskiego szlaku. Nic to –...

Więcej

Beskid Śląski 2021

Reunion w Beskidzie Śląskim. Przymierzaliśmy się do tego kierunku już rok wcześniej, ale pandemia pomieszała nam szyki. W końcu się...

Więcej

Holandia 2022

Tulipanomania. Wycieczkę na tulipany, do czarodziejskiego ogrodu Keukenhof w Holandii planowaliśmy już w 2019 roku, ale wybuch pandemii to uniemożliwił....

Więcej

Kvety a hory 2022

Na łąkach i w wąwozach. Tradycyjne Kvety a Hory były w tym roku dłuższe niż zazwyczaj i zaprowadziły nas aż...

Więcej

Inflanty 2022

Na Łotwie i w Estonii. Zwiedzać dawne Inflanty pojechaliśmy kameralną, 15 osobową grupą. Podróżowanie w tak małym gronie miało m.in....

Więcej

Peloponez 2022

Wycieczka w głąb dziejów. Gdzie można zobaczyć materialne świadectwa z epoki homeryckich bohaterów? Zmagań, o których pisali Herodot i Tukidydes?...

Więcej

Beskid Niski 2022

Beskid niski, ale rozległy. Bazą tegorocznego Reunionu był gościniec w Chyrowej, niewielkiej wsi w Beskidzie Niskim, kilkanaście kilometrów od Dukli....

Więcej

Cypr 2023

Cypryjskie rozmaitości. Końcówkę marca spędziliśmy w tym roku na Cyprze. Do Larnaki uczestnicy (35 osób) przylecieli w niedzielę trzema różnymi...

Więcej

Pomorze Zachodnie 2023

Na Pomorzu Zachodnim. Wycieczka wielkanocna anno 2023 rozpoczęła się w Poznaniu dokąd uczestnicy zjechali się koleją, a Ania nawet przyleciała...

Więcej

Delta Dunaju 2023

Wyprawa na Deltę Dunaju. W tym roku wreszcie udało się zrealizować zapowiadaną już od kilku lat wycieczkę na Deltę Dunaju....

Więcej

Madera 2023

Na wyspie wiecznej wiosny. Niewielka Madera to wyspa zachwycająca niezwykle dynamicznym krajobrazem, bujną roślinnością, obfitością kwiatów i malowniczymi miejscowościami. Wybraliśmy...

Więcej

Góry Opawskie 2023

Reunion w Jarnołtówku. Tegoroczny Reunion zaplanowaliśmy na terenie parku krajobrazowego malowniczych Gór Opawskich – w położonym na zboczu Biskupiej Kopy...

Więcej

Malta 2024

Na zielonej Malcie. Wybraliśmy się na Maltę pod koniec lutego, licząc na to, że zastaniemy tam wiosnę. Rzeczywiście, wyspa była...

Więcej

Łuk Mużakowa 2024

Wycieczka Wielkanocna. Zasadniczym celem wycieczki był Łuk Mużakowa, ciekawa, polodowcowa forma geomorfologiczna położona na terenie Łużyc, po obu stronach granicy,...

Więcej

Kvety a hory 2024

W dolinie środkowego Wagu. Tegoroczne Kvety, prawdopodobnie 19 z kolei, odbyły się jak zazwyczaj na Słowacji, a dokładniej w górach...

Więcej

Pireneje 2024

Pireneje, Pireneje! Wcześniej, podczas naszych klubowych wycieczek nie byliśmy nigdy w Pirenejach, był zatem najwyższy czas aby to nadrobić. 1...

Więcej

Kazimierz Dolny 2024

W miasteczku dwóch księżyców. W mglisty i zimny piątek 8 listopada różnymi drogami podążaliśmy do Kazimierza Dolnego, aby spotkać się...

Więcej
Scroll to Top