Liguria - nadmorski ogród

Liguria to jeden z włoskich regionów, rozciągający się wąskim, ale długim na 250 km pasem wzdłuż wybrzeża, od granicy francuskiej po Toskanię. Dzisiejszy obszar Ligurii odpowiada w zasadzie dawnemu terytorium Republiki Genueńskiej, po której pozostały zarówno pamiątki dumnej przeszłości, jak i głęboko zakorzenione tradycje. Wybrzeże liguryjskie jest wyjątkowo malownicze, skaliste, obfitujące w małe zatoki, a ponad nim wznoszą się bystro zbocza Apeninów, pokryte soczystą zielenią. Takie miejsca, jak Cinque Terre czy Portofino cieszą się światową renomą i ściągają turystów z najdalszych stron. Po drodze do „nadmorskiego ogrodu” leżą Wzgórza Euganejskie – rzadko przez polskich turystów odwiedzane, a niezwykle ciekawe i malownicze.

Termin:

Wycieczka na zamówienie

Cena:

Prosimy o kontakt z biurem

Ramowy program wycieczki:

1 dzień
Przejazd na trasie Kraków – Graz. Wieczorem spacer po Starym Mieście, możliwość zjedzenia kolacji we własnym zakresie. Nocleg w hotelu.

2 dzień
Przejazd do podnóża Wzgórz Euganejskich (ok. 500 km), zwiedzanie ogrodów willi Barbarigo, wybitnego dzieła architektury ogrodowej. Następnie przejazd krętą drogą wśród Wzgórz (krajobrazy!) do średniowiecznego miasteczka Arqua Petrarca, w której wielki poeta spędził ostatnie lata życia, zwiedzanie zachowanego domu Petrarki i jego mauzoleum. Przejazd na kolację i nocleg do hotelu w pobliżu miasta Este.

3 dzień
Zwiedzanie Este, gniazda wielkiego rodu o tym nazwisku, a następnie przejazd do Montagnany – miasta z doskonale zachowanym pierścieniem średniowiecznych murów obronnych. Z Montagnany przejazd w kierunku wybrzeża. Kolacja i nocleg w hotelu w okolicy La Spezia (3 noclegi).

4 i 5 dzień
Zwiedzanie Portovenere i Parku Narodowego Cinque Terre. Cinque Terre to pas skalistego wybrzeża obejmujący teren pięciu miasteczek: Riomaggiore, Manarola, Corniglia, Vernazza i Monteroso, których mieszkańcy od wieków starali się wykorzystać każdy kawałek stromych zboczy pod uprawę, budując dróżki i tarasy. Ta tytaniczna praca doprowadziła do ukształtowania jedynego w swoim rodzaju krajobrazu. Cinque Terre zwiedza się zarówno od strony morza, płynąc statkiem, który zawija do poszczególnych miejscowości, jak i od strony lądu, korzystając z biegnącej tam linii kolejowej i spacerując licznymi szlakami turystycznymi. Z kolei Portovenere to miejscowość pięknie położona u wejścia do zatoki La Spezia, zwanej golfo dei Poeti, gdyż upodobali ją sobie m. in. Byron i Shelley.

6 dzień
Przejazd przez Rapallo do Santa Margherita Ligure, skąd płynie się statkiem do Portofino, spacer po miejscowości i okolicznych wzgórzach, wśród zachwycających krajobrazów. Powrót do Santa Margarita i dalsza jazda do Genui – niegdyś morskiej potęgi, rywalizującej z Wenecją. Zakwaterowanie w hotelu, czas na indywidualne spacery po labiryncie ulic średniowiecznego miasta i kolację.

7 dzień
Zwiedzanie Genui – Stary Port, średniowieczne bramy, katedra ze skarbcem mieszczącym niezwykłe relikwie (np. misa, na której wedle podania niesiono głowę Jana Chrzciciela), dom rodzinny Kolumba, renesansowe pałace….opcjonalnie wizyta w nowoczesnym oceanarium. Po południu przejazd z Genui na zachodnią część wybrzeża zwaną Riwiera di Ponente. Kolacja i nocleg w hotelu w okolicy San Remo (2 noce).

8 dzień
Zwiedzanie ogrodu botanicznego przy willi Hanbury, najpiękniejszego na całej Riwierze, następnie przejazd w głąb lądu do Dolceaqua, niezwykłego miasteczka, nad którym góruje zamek Doriów. Piękno Dolceaqua tak urzekło Moneta, że poświęcił mu kilka obrazów. Powrót na wybrzeże aby odwiedzić Bussana Vecchia – to opuszczone i częściowo zrujnowane miasteczko wzięli w posiadanie artyści i rzemieślnicy. Wieczór w San Remo.

9 dzień
Przejazd do Grazu (950 km), nocleg w hotelu, kolacja we własnym zakresie.

10 dzień
Powrót do Krakowa (700 km) późnym popołudniem.

Cena zawiera:

  • transport autokarem lub busem
  • 9 noclegów ze śniadaniem, w hotelach, pokoje dwuosobowe
  • 6 kolacji w hotelach
  • opiekę pilota
  • ubezpieczenie KL i NNW

Cena nie zawiera:

  • 3 kolacji (w Grazu, w Genui oraz po drodze do Grazu w drodze powrotnej)
  • biletów wstępów do zwiedzanych obiektów, przewodników lokalnych, biletów na statki i pociąg, taksy klimatycznej – ok. 80-90€
  • obowiązkowej składki na TFG – 10 zł
  • dopłata do pokoju 1-os. – 650 zł

Galeria:

Port w Vernazzy
Vernazza, Cinque Terre
Portifino
Port w Portifino
Genua
Genua, katedra św. Warzyńca
Genua, skarbiec katedralny
 Genua, Porta Soprana
Genua, Palazzo Rosso
Ogród Hanbury
Ogród Hanbury
Ogród Hanbury
Dolceaqua, most często malowany przez Moneta
Dolceaqua, uliczka ze schodami
Dolceaqua

Szanowni Państwo!

Biuro Eko-Tourist realizuje wiele imprez zbiorowych na zamówienie firm, szkół, uczelni, stowarzyszeń, klubów a nawet grup koleżeńskich czy rodzin. Program zamieszczony powyżej może w takim przypadku służyć za podstawę do przygotowania wycieczki dopasowanej pod każdym względem do Państwa oczekiwań. Jesteśmy elastyczni i gotowi do przedyskutowania najdrobniejszych szczegółów – programowych, organizacyjnych i finansowych. Prosimy o kontakt!

Z poważaniem,
Teresa Bogusławska, dyrektor