Urok świętokrzyskich ogrodów - Podróże z Botanikiem

Jednodniowa wycieczka po ciekawych ogrodach w województwie świętokrzyskim. Odwiedzimy również Żeromszczyznę, miejsce w którym Stefan Żeromski spędził swoje dzieciństwo i młodość.

Termin:

Wycieczka na zamówienie

Cena:

Prosimy o kontakt z biurem

W programie wycieczki:

  • Ogród na Rozstajach - jedyny w województwie Świętokrzyskim prywatny ogród botaniczno - ornitologiczny. Na obszarze 1 hektara zgromadzono ponad dwa tysiące odmian roślin i kilkanaście gatunków ptaków ozdobnych. Ogród położony jest na zboczu lessowego pagórka. Tarasowy układ i znaczne różnice wysokości (do 18 metrów) tworzą unikalny klimat i urozmaicają krajobraz. Dają też możliwość podziwiania założenia z różnych perspektyw. Uzupełnieniem kompozycji ogrodu są liczne oczka wodne, szemrzące strumyki i wodospady, rzeźby wtopione w krajobraz.
  • Ogród dworski w Podzamczu - ogród znajduje się przy XVII-wiecznym Dworze Starostów Chęcińskich, wzniesionym na polecenie ówczesnego starosty chęcińskiego Stanisława Branickiego na miejscu dawnego folwarku. W późniejszych latach dwór został przebudowany w stylu willi włoskiej. Znajdują się tu 2 malownicze stawy, alejki i rabaty kwietne ułożone w misterne wzory, rzeźby wzorowane na antycznych. Biegnąca obok ogrodu 300 letnia aleja lipowa prowadzi do bramy triumfalnej Jana III Sobieskiego. Za bramą znajdują się dwa wiekowe dęby, zgodnie z tradycją nazywane Jan, na cześć króla Jana III Sobieskiego, oraz Marysieńka - na pamiątkę jego ukochanej żony. Odrestaurowany dwór i ogrody barokowe doskonale współgrają z Centrum Nauki Leonardo Da Vinci.
  • Dworek Żeromskich w Ciekotach - miejsce to określa się mianem Żeromszczyzny, gdyż tutaj Stefan Żeromski spędzał dzieciństwo i młodość. Zrekonstruowany dworek mieści obecnie wystawę stałą poświęconą życiu i twórczości pisarza. Można zobaczyć w nim między innymi portrety i zdjęcia pisarza oraz pamiątki po rodzinie, a także meble i sprzęty z czasów, kiedy mieszkali tu Żeromscy. Powstało tu również Centrum Edukacyjne „Szklany Dom”, które architektonicznie ma nawiązywać do literackiej wizji Stefana Żeromskiego. Wokół obiektów rozciąga się piękny teren zielony i zalew z pomostem z którego roztacza się widok na najwyższy szczyt Gór Świętokrzyskich - Łysicę.

Cena zawiera:

  • przejazd busem
  • opiekę pilota

Cena nie zawiera:

  • biletów wstępu, ok. 20 zł

Galeria:

Ogród na Rozstajach
Ogród na Rozstajach
Ogród na Rozstajach
Ogród na Rozstajach
Ogród na Rozstajach
Podzamcze chęcińskie
Podzamcze chęcińskie
Dworek Żeromskich w Ciekotach
Dworek Żeromskich w Ciekotach

Szanowni Państwo!

Biuro Eko-Tourist realizuje wiele imprez zbiorowych na zamówienie firm, szkół, uczelni, stowarzyszeń, klubów a nawet grup koleżeńskich czy rodzin. Program zamieszczony powyżej może w takim przypadku służyć za podstawę do przygotowania wycieczki dopasowanej pod każdym względem do Państwa oczekiwań. Jesteśmy elastyczni i gotowi do przedyskutowania najdrobniejszych szczegółów – programowych, organizacyjnych i finansowych. Prosimy o kontakt!

Z poważaniem,
Teresa Bogusławska, dyrektor