Rumunia z wizytą w Mołdawii

11-dniowa wycieczka prezentująca najpiękniejsze regiony Rumunii: Maramuresz, Bukowinę i Siedmiogród (Transylwania). Zobaczymy urzekające krajobrazy, bogaty folklor, słynne malowane klasztory w Bukowinie, zamek Drakuli w Bran, grody warowne, fortece, monastyry, pałace i bogate rezydencje, wielką atrakcją będzie niewątpliwie przejazd Szosą Transfogaraską, Przełomem Dunaju (Park Przyrody Żelazne Wrota) oraz Wąwozem Bicaz, ponadto wizyta w Mołdawii (Kiszyniów i piwnice win mołdawskich Cricova).

Termin:

Wycieczka na zamówienie

Cena:

Prosimy o kontakt z biurem

Ramowy program wycieczki:

1 dzień
Wyjazd z Polski w godzinach rannych, przejazd przez Słowację, Węgry do Rumunii. Podróż przez historyczną krainę Maramuresz do miejscowości Sapanta, gdzie znajduje się niezwykły „wesoły cmentarz" z rzeźbionymi i malowanymi nagrobkami z epitafiami dowcipnie opisującymi życie zmarłych. Obiadokolacja i nocleg w Sighetu Marmatiei.

2 dzień
Śniadanie, zwiedzanie typowych dla regionu Maramuresz drewnianych cerkwi w Dolinie Izy. Przejazd do górskich miejscowości: Barsana - z prawosławnym kompleksem klasztornym, będącym najważniejszym miejscem pielgrzymkowym regionu i Bogdan Voda - z oryginalną drewnianą cerkwią św. Mikołaja z XVIII w. Dalsza podróż przez malowniczą przełęcz Prislop (1416 m) w Górach Rodniańskich (krótki postój, piękne panoramy) na obiadokolację i nocleg w okolicy Suczawy.

3 dzień
Śniadanie, dzień poświęcony zwiedzaniu słynnych malowanych cerkwi z których słynie Bukowina, zabytków wpisanych na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Zewnętrzne ściany cerkwi pokryte są barwnymi freskami o tematyce religijno-historycznej. W programie obiekty w miejscowościach: Sucevita - cerkiew otoczona murem obronnym, posiadająca najpiękniejsze malowidła zewnętrzne, Moldovita - z funkcjonującym do dziś żeńskim klasztorem i wspaniałą cerkwią Zwiastowania Bogurodzicy, która łączy cechy stylu gotyckiego i bizantyńskiego, Voronet - słynie z monumentalnego malowidła przedstawiającego Sąd Ostateczny. Po południu wizyta w polskiej wiosce Kaczyka i polskim kościele katolickim będącym jednym z największych sanktuariów maryjnych w Rumunii. Przejazd na obiadokolację i nocleg w miejscowości Jassy.

4 dzień
Wczesne śniadanie, przejazd w kierunku granicy rumuńsko-mołdawskiej i wjazd na tereny dawnej Besarabii czyli współczesnej Republiki Mołdawii. Przejazd do stolicy - Kiszyniowa (Chisinau). Objazd miasta: bulwar Puszkina z XIX-w. łukiem triumfalnym, gmach parlamentu Republiki, siedziba prezydenta, nowoczesny gmach Teatru Opery i Baletu (z zewnątrz). Wizyta w ogromnej piwnicy winnej Cricova. Zwiedzanie odbywa się samochodami; przejazd podziemnymi korytarzami wypełnionymi beczkami z winem zakończy się degustacją tego wyśmienitego trunku. Powrót na nocleg do Jassy.

5 dzień
Śniadanie, przejazd w kierunku Braszowa. Po drodze Wąwóz Bicaz, wyrzeźbiony przez rzekę, otoczony skalnymi ścianami dochodzącymi do 400 m wysokości. Pod względem głębokości ustępuje w Europie tylko francuskiemu wąwozowi Verdon. Przyjazd do Braszowa, spacer po starówce. Obiadokolacja i nocleg w miejscowości wypoczynkowej Poiana Brasov.

6 dzień
Śniadanie, przejazd do Prejmer, gdzie znajduje się kościół z murami obronnymi (UNESCO), następnie przejazd do miejscowości turystycznej Sinaia, zwiedzanie położonego w pobliżu zamku królów rumuńskich Peleş. Przejazd do Bran - zwiedzanie XIV w. Białego Zamku zwanego również Zamkiem Drakuli. Następnie zwiedzanie zamku chłopskiego w Rasnov. Powrót na obiadokolację i nocleg.

7 dzień
Śniadanie, przejazd do Braszowa, możliwość uczestniczenia we mszy świętej, następnie przejazd do Sighişoary, która posiada jeden z najlepiej zachowanych średniowiecznych zespołów miejskich w Europie Środkowo-Wschodniej. Zwiedzanie miasta. W programie: Wieża Zegarowa, Kościół na Wzgórzu, Kościół Klasztorny, Schody szkolne, Dom Drakuli, dom rodzinny Hermana Obertha, mury i baszty obronne. Następnie przejazd do Sibiu, jednego z najpiękniejszych miast Rumunii, w programie m.in.: starówka z Dużym i Małym Rynkiem, magistrat, Stary Ratusz, most Kłamców, muzeum księcia Brukenthala i schody Fingerling, plac Hueţ, kościół ewangelicki, Prawosławna Cerkiew Metropolitalna Św. Trójcy. Obiadokolacja i nocleg.

8 dzień
Śniadanie, przejazd słynną Szosą Transfogaraską - najpiękniejszą i najbardziej emocjonującą górską drogą Rumunii. Szosę przeprowadzono przez główny grzbiet Fogaraszy, najwyższych gór Rumunii na polecenie Nicolae Ceausescu. Droga wspina się malowniczymi zakrętami po półkach skalnych. Przystanek przy zaporze wodnej i jeziorze zaporowym Vidraru na rzece Arges, widok na ruiny zamku Poienari należącego do hrabiego Drakuli. Kolejny przystanek będzie przy jeziorze Balea (2034 m n.p.m.). Spacer w okolicy jeziora. Powrót na obiadokolację i nocleg w Sibiu.

9 dzień
Śniadanie, przejazd do Alba Iulia, dawnej stolicy Siedmiogrodu. W programie: Twierdza Alba Karolina z katedrą rzymskokatolicką p.w. św. Michała z grobowcem księcia Jana Hunyady i królowej Izabelli Jagiellonki oraz cerkwi koronacyjnej królów Rumunii, Biblioteka Battyáneum, Sala Zjednoczenia, Uniwersytet oraz renesansowe pałace Miclosza i Apora. Następnie przejazd do Hunedoary, zwiedzanie średniowiecznego zamku - jednego z najpiękniejszych w Rumunii. Dalsza podróż na obiadokolację i nocleg do Drobeta Turnu Severin.

10 dzień
Śniadanie, przejazd do Orszowej. Rejs statkiem Wielkim Przełomem Dunaju w Parku Narodowym Żelazne Wrota. W trakcie rejsu zobaczymy między innymi: największą rzeźbę skalną w Europie - monumentalną twarz wodza Daków Decebala, malowniczy klasztor Mraconia, Tabula Trajana - wykutą w skale płytę (wpisana na listę UNESCO) upamiętniającą zwycięstwo Trajana nad królem Dacji w roku 105 n.e., jaskinię Ponicovą, majestatyczne urwiska skalne pomiędzy którymi przebija się rzeka. Następnie dla chętnych około 2 godzinna, niezbyt trudna wycieczka piesza z miejscowości Dubova na płaskowyż Ciucarul Mare (315m n.p.m.) skąd rozpościera się piękny widok na Przełom Dunaju. Przejazd do uzdrowiska Baile Herculane, które już w starożytności było luksusowym ośrodkiem wypoczynkowym. Znajdują się tu bardzo znane w Rumunii termy, oferujące różnego rodzaju zabiegi fizjoterapii. Możliwość kąpieli w basenach termalnych. Powrót na obiadokolację i nocleg.

11 dzień
Śniadanie, przejazd w kierunku Polski. Przyjazd do kraju w godzinach nocnych.

Cena zawiera:

  • transfer autokarem
  • 10 noclegów ze śniadaniami w hotelach 2-3*, pokoje 2-os z łazienkami
  • opiekę pilota
  • ubezpieczenie KL i NNW Signal Iduna Wariant standard

Cena nie zawiera:

  • obligatoryjnej opłaty za obiadokolacje - 90€ - płatne u pilota
  • biletów wstępu i przewodników lokalnych, rejsu Przełomem Dunaju, taksy klimatycznej - ok. 270 RON (ok. 60€)
  • Cricova - zwiedzanie z degustacją wina (4 rodzaje) ok. 395 MDL (ok. 18€)

Galeria:

Bran
Sighisoara
Sighisoara
Sighisoara
Sibiu
Sibiu
Sibiu
Sibiu
Fogarasze, Jezioro Balea
Szosa Transfogaraska
Alba Iulia
Hunedoara
Hunedoara
Żelazne Wrota
Baile Herculane

Szanowni Państwo!

Biuro Eko-Tourist realizuje wiele imprez zbiorowych na zamówienie firm, szkół, uczelni, stowarzyszeń, klubów a nawet grup koleżeńskich czy rodzin. Program zamieszczony powyżej może w takim przypadku służyć za podstawę do przygotowania wycieczki dopasowanej pod każdym względem do Państwa oczekiwań. Jesteśmy elastyczni i gotowi do przedyskutowania najdrobniejszych szczegółów – programowych, organizacyjnych i finansowych. Prosimy o kontakt!

Z poważaniem,
Teresa Bogusławska, dyrektor