Litwa - pamiątki przeszłości

6 dniowa wycieczka krajoznawcza na Litwę, najciekawsze zabytki Litwy, miejsca związane z Mickiewiczem
Trasa wycieczki:

Wilno * Troki * Szawle * Kretynga * Połąga * Kłajpeda
Mierzeja Kurońska * Kowno * Pożajście

Termin:

Wycieczka na zamówienie

Cena:

Prosimy o kontakt z biurem

Ramowy program wycieczki:

1 dzień
Wyjazd z Polski w godzinach rannych, przejazd do Wilna, obiadokolacja i nocleg.

2 dzień
Śniadanie, przejazd do miejscowości Troki - dawnej stolicy Wielkiego Księstwa Litewskiego, zwiedzanie XIV- wiecznego zamku księcia Witolda znajdującego się na wyspie, pośrodku jeziora. Następnie spacer po miejscowości (ulica karaimska, kenesa – świątynia Karaimów, mniejszości etnicznej, pochodzenia tureckiego, sprowadzonej na Litwę z Krymu przez księcia Witolda), czas wolny. Powrót do Wilna, zwiedzanie miasta, w programie m.in.: Ostra Brama - symbol miasta, jedyna zachowana brama miejska ze średniowiecznych murów obronnych (w jednej z kapliczek znajduje się cudowny obraz Matki Boskiej - najważniejszy symbol religijny Litwy), Cerkiew św. Ducha, gdzie znajdują się szczątki chrześcijańskich męczenników straconych przez księcia Olgierda za przyjęcie prawosławia, kościół Bazylianów i klasztor, w którym w czasach zaboru rosyjskiego mieściło się więzienie. W 1823 r. podczas procesu Filaretów, w jednej z cel nazwanej później „Celą Konrada” przez 6 miesięcy był więziony Adam Mickiewicz, Ratusz, getto żydowskie, barokowy kościół św. Ducha, gdzie znajduje się oryginał obrazu Miłosierdzia Bożego „Jezu, ufam Tobie”, namalowany wg wizji św. Faustyny Kowalskiej, Uniwersytet Wileński, drugi po Uniwersytecie Jagiellońskim najstarszy uniwersytet Rzeczypospolitej Obojga Narodów, na którym studiowało wielu słynnych Polaków (Adam Mickiewicz, Juliusz Słowacki, Czesław Miłosz), Katedra Wileńska z kaplicą z relikwiami św. Kazimierza – patrona Litwy i podziemia z grobami królewskimi m.in. Barbary Radziwiłłówny i Kazimierza Jagiellończyka. Obiadokolacja i nocleg w Wilnie.

3 dzień
Śniadanie, przejazd do miejscowości Szawle, zwiedzanie słynnej Góry Krzyży, jedynego w swoim rodzaju sanktuarium pod gołym niebem. Znajduje się tu około 60-80 tysięcy krzyży z drewna, kamienia i metalu. W roku 1993 Ojciec Święty Jan Paweł II podczas swojej pielgrzymki na Litwę celebrował na Górze Krzyży Mszę świętą. Pamiątką tamtego wydarzenia jest pozostawiony przez papieża krzyż. Przejazd do Kretyngi, która w XVII wieku stanowiła własność hetmana Chodkiewicza,następnie Sapiehów, Zubowów, a od 1860 r rodziny Tyszkiewiczów (pełniła rolę głównej siedziby rodu aż do 1940 r.). Zwiedzanie zespołu parkowo-pałacowego rodu Tyszkiewiczów. Przejazd do Połągi. Obiadokolacja i nocleg.

4 dzień
Śniadanie, przejazd do Kłajpedy - spacer ulicami Starego Miasta z unikalnymi średniowiecznymi domami mieszczan i rybaków, ratusz, ruiny zamku z XVI wieku. Przeprawa promem na Mierzeję Kurońską, która w 2000 r. wpisana została na listę Światowego Dziedzictwa Przyrody UNESCO jako jeden z najpiękniejszych, unikatowych zakątków w Europie. W programie: zwiedzanie wiosek rybackich znajdujących się na mierzei, spacer po malowniczych wydmach, Góra Czarownic w Juodkrante. Obiadokolacja i nocleg w Połądze.

5 dzień
Śniadanie, przejazd do Kowna, spacer po starówce (Ratusz- symbol miasta, nazywany „białym łabędziem”, ze względu na swój śnieżnobiały kolor, Bazylika Archikatedralna - największy na Litwie kościół gotycki, w jej barokowym wnętrzu znajdują się obrazy M. E. Andrioll’ego – autora ilustracji do „Pana Tadeusza” Adama Mickiewicza, kościół św. Franciszka Ksawerego, z charakterystycznymi dwoma wieżami oraz gimnazjum, do którego uczęszczał Adam Mickiewicz), spacer główną aleją miasta lub malowniczym bulwarem nad Niemnem, następnie przejazd do Pożajścia, zwiedzanie klasztoru Kamedułów, który jest jednym z arcydzieł architektury litewskiej. Przejazd na obiadokolację i nocleg w okolicy Suwałk.

6 dzień
Śniadanie, wizyta w Wigierskim Parku Narodowym, zwiedzanie byłego klasztoru Kamedułów, malowniczo położonego na wzgórzu nad jeziorem Wigry. Przyjazd do Krakowa w godzinach nocnych.

Cena zawiera:

  • transport autokarem lub komfortowym busem
  • 5 noclegów w hotelach **/*** i pensjonatach, pokoje 2.3 os z łazienkami
  • wyżywienie: śniadania i obiadokolacje
  • opiekę pilota
  • ubezpieczenie KL i NNW Signal Iduna

Cena nie zawiera:

  • biletów wstępu do zwiedzanych obiektów i kosztów przewodników lokalnych, promu na Mierzeję Kurońską


Szanowni Państwo!

Biuro Eko-Tourist realizuje wiele imprez zbiorowych na zamówienie firm, szkół, uczelni, stowarzyszeń, klubów a nawet grup koleżeńskich czy rodzin. Program zamieszczony powyżej może w takim przypadku służyć za podstawę do przygotowania wycieczki dopasowanej pod każdym względem do Państwa oczekiwań. Jesteśmy elastyczni i gotowi do przedyskutowania najdrobniejszych szczegółów – programowych, organizacyjnych i finansowych. Prosimy o kontakt!

Z poważaniem,
Teresa Bogusławska, dyrektor