Bałkany mniej znane
Bośnia i Hercegowina oraz Serbia

8 dniowa wycieczka autokarowa do serca Bałkanów - różnorodność kultur i bogactwo przyrody

Banja Luka * Krupa nad Vrbasem * Jajce * Mostar * Blagaj * Počitelj * wodospady
Kravice * Medjugorje * Radimlja * Sarajewo * Višegrad * Szargańska Ósemka
wioska Drvengrad * Monastyr Krusedol * Nowy Sad


Termin:

Wycieczka na zamówienie

Cena:

Prosimy o kontakt z biurem

Ramowy program wycieczki:

1 dzień
Wyjazd z Krakowa w godzinach rannych. Przejazd na obiadokolację i nocleg na terenie Chorwacji.

2 dzień
Śniadanie, przejazd do Banja Luki - stolicy Republiki Serbskiej, spacer po mieście,w programie: górująca nad miastem twierdza Kastel, sobór Chrystusa Zbawcy, Bański Dwór. Następnie postój przy średniowiecznym monastyrze św. Ilji w miejscowości Krupa nad Vrbasem. Przejazd malowniczą doliną rzeki Vrbas do średniowiecznego miasta Jajce słynącego z warownej zabudowy i pięknych wodospadów, utworzonych przez rzekę Plivę. Spacer po mieście, obiadokolacja i nocleg.

3 dzień
Śniadanie, zwiedzanie drewnianych młynów wodnych, urokliwie położonych nad kaskadami, utworzonymi pomiędzy Plivskimi Jeziorami. Przejazd malowniczą, krętą, górską drogą (16-2) do Mostaru - stolicy Hercegowiny. Najcenniejszy zabytek miasta - kamienny most nad rzeką Neretwą, łączący dwa brzegi muzułmański i chrześcijański, został wpisany na listę UNESCO. Następnie wizyta w XVI wiecznym klasztorze derwiszów w Blagaju. Malowniczo wkomponowany w skałę klasztor, położony nad wywierzyskiem rzeki Buny, uważany jest za jeden z najcenniejszych zabytków kultury osmańskiej w kraju. Ostatni punkt tego dnia to wizyta w romantycznym miasteczku Počitelj, nazywanym mekką artystów. Obiadokolacja i nocleg.

4 dzień
Śniadanie, przejazd do wodospadów Kravice – cudu natury, uważanego za najpiękniejsze miejsce w całej Hercegowinie. Następnie przejazd do parku przyrody Hutovo Blato, a po drodze krótka wizyta w Medjugorje – słynnym miejscu objawień. Hutovo Blato to unikalny w skali Europy ptasi rezerwat, w którym w okresie wędrówek odpoczywa ponad 240 gatunków ptaków. W programie rejs łodziami po parku. Kolejny punkt programu to wizyta w Radimlji - największej nekropolii stećków (bogomilskich nagrobków), będących unikalnym świadectwem średniowiecznej historii Bośni. Przejazd malowniczą drogą kanionem Neretwy do Sarajewa. Obiadokolacja i nocleg.

5 dzień
Śniadanie, zwiedzanie malowniczo położonego Sarajewa - stolicy Bośni i Hercegowiny,z przewodnikiem. W programie: zabytkowe stare miasto, Baszczarszija, słynny meczet Gazi Husrev-bega, tunel nadziei, stadion olimpijski. Przejazd do Višegradu, miasta słynącego z XVI wiecznego, kamiennego mostu Mehmeda Paszy Sokolivica, który został rozsławiony przez noblistę Ivo Andrića w powieści „Most na Drinie”. Przejazd na obiadokolacje i nocleg w ok. Mokrej Gory (Serbia).

6 dzień
Śniadanie, przejazd do rezerwatu Mokra Gora. W programie pełna wrażeń podróż kolejką wąskotorową po, słynnej z filmów Emira Kusturicy Szargańskiej Ósemce oraz wizyta w wiosce - skansenie Drvengrad, zbudowanym dla potrzeb filmu "Zivot je cudo". Znajdują się tu urocze, drewniane domy, cerkiew z dzwonnicą, restauracje, bank, sklepy, łaĽnia turecka, więzienie, biblioteka, galeria. Wioska stale się rozrasta i każdego roku pojawiają się nowe ciekawostki. Obecnie jest to miejsce najczęściej odwiedzane przez turystów. Obiadokolacja i nocleg w tym samym miejscu.

7 dzień
Śniadanie, przejazd do Nowego Sadu, po drodze Park Narodowy Fuska Gora, utworzony w części pasma górskiego o tej samej nazwie (najwyższy szczyt Crveni Cot 539 m.npm). Największą atrakcję tego terenu stanowi sieć szesnastu prawosławnych klasztorów. W programie zwiedzanie najważniejszego z nich - Monastyru Krusedol, wzniesionego w XVI w., będącego również mauzoleum słynnych Serbów. Obiadokolacja i nocleg w Nowym Sadzie.

8 dzień
Śniadanie, panoramiczne zwiedzanie Nowego Sadu, stolicy Wojwodiny oraz twierdzy Petrowarażdin nad Dunajem, unikalnej budowli obronnej z XVIIIw, nazywanej „Gibraltarem Dunaju”. Przejazd w kierunku Polski. Przyjazd do kraju w godzinach wieczornych.

Cena zawiera:

  • przejazd autokarem lub busem
  • 7 noclegów w hotelach, pokoje 2 i 3 os. Z łazienkami
  • wyżywienie: śniadania i obiadokolacje
  • opiekę pilota
  • ubezpieczenie KL i NNW

Cena nie zawiera:

  • biletów wstępu i przewodników lokalnych, przejazdu kolejką, ok. 60 Euro
  • obowiązkowej składki na TFG i TFP – 20 zł


Szanowni Państwo!

Biuro Eko-Tourist realizuje wiele imprez zbiorowych na zamówienie firm, szkół, uczelni, stowarzyszeń, klubów a nawet grup koleżeńskich czy rodzin. Program zamieszczony powyżej może w takim przypadku służyć za podstawę do przygotowania wycieczki dopasowanej pod każdym względem do Państwa oczekiwań. Jesteśmy elastyczni i gotowi do przedyskutowania najdrobniejszych szczegółów – programowych, organizacyjnych i finansowych. Prosimy o kontakt!

Z poważaniem,
Teresa Bogusławska, dyrektor