Maroko - Wrota Afryki

Maroko to kraj zarówno zachwycających krajobrazów, niezwykłych zabytków jak i orientalnej kultury. Przepełniony jest różnorodnością od wysokich gór Atlasu po pustynne krajobrazy na Saharze. Wąskie uliczki medin wypełnione lokalnymi wyrobami oraz przyprawami zachwycają swoją malowniczością.
Przedstawiona wycieczka pozwala zetknąć się z najpiękniejszymi zakątkami Maroka oraz zapoznać się z lokalną kulturą. Podczas podróży zwiedzimy jeden z największych meczetów świata, zobaczymy jak wygląda tradycyjna szkoła koraniczna oraz będziemy poruszać się po niezwykłych labiryntach marokańskich Medin. Dotrzemy również karawaną wielbłądów do tradycyjnej berberyjskiej wioski, gdzie spędzimy noc. Poznamy prawdziwy smak świeżego soku z pomarańczy na wpisanym na listę UNESCO placu Dżamaa al-Fina, a także lokalnych dań takich jak tadżin czy kuskus. Po ekscytujących chwilach z marokańską kulturą znajdzie się również czas na odpoczynek nad oceanem, a wszystkie te doznania podczas jednej dwutygodniowej wycieczki dookoła Maroka.

Termin:

Wycieczka na zamówienie

Cena:

Prosimy o kontakt z biurem

Ramowy program wycieczki:

1 dzień
Wylot z Warszawy do Agadiru. Przejazd do Marrakeszu, zakwaterowanie w hotelu. Wieczorny spacer po tętniącym życiem Placu Dżamaa al-Fina, na którym odbywa się wielki targ, a wieczorami występy muzyków, kuglarzy i zaklinaczy węży. Powrót na nocleg do hotelu.

2 dzień
Śniadanie. Zwiedzanie jednej z największych szkół koranicznych - medresy Ben Jusufa, a następnie zwiedzanie z zewnątrz największego meczetu w Marrakeszu Al-Kutubijja, pałaców El-Badi oraz El Bahia. Czas wolny na placu Dżamma al-Fina, gdzie będzie okazja do spróbowania świeżych soków z pomarańczy oraz zrobienia zakupów na targu. Powrót na nocleg do hotelu, zakwaterowanie i obiadokolacja.

3 dzień
Śniadanie. Całodniowa wycieczka do doliny Urika (Ourika). Przyjazd do miejscowości Setti Fatma, której główną atrakcją jest siedem wodospadów. Przejście pomiędzy skałami i drzewami do jednego z nich, gdzie można zażyć kąpieli w lodowatym zbiorniku wodnym u podnóża wodospadu. Powrót wieczorem do Marrakeszu. Zakwaterowanie i obiadokolacja.

4 dzień
Śniadanie. Przejazd z Marrakeszu do Warzazat widokową trasą przez Atlas Wysoki i przełęcz Tizi-n-Tichka (2260m n.p.m.). Po drodze zwiedzanie ufortyfikowanej osady Ajt Bin Haddu, znanej z wielu filmowych produkcji. Po dotarciu do Warzazat zwiedzanie wytwórni filmowej Atlas Studio. Przejazd na nocleg do Tinerhir, położonego na skraju doliny Todra. Zakwaterowanie i obiadokolacja.

5 dzień
Śniadanie. Przejazd doliną Todra, której ogrody, poletka, gaje daktylowe oraz drzewa figowe stanowią niezwykłą oazę. Miejscowości w dolinie słyną również z warsztatów złotniczych i jubilerskich. Przejście do serca doliny, gdzie znajduje się wąwóz Todra ze strzelistymi ścianami skalnymi ponad 300 metrowej wysokości. Przejazd na nocleg do Merzougi. Zakwaterowanie i obiadokolacja.

6 dzień
Śniadanie. Odpoczynek przy hotelowym basenie. Po południu wycieczka samochodami terenowymi po pustyni, a następnie na wielbłądach do wioski Berberów. Nocleg w tradycyjnych namiotach. Po drodze wyjście na wydmę na zachód słońca, a wieczorem uczta w berberyjskiej wiosce wraz z zabawą przy lokalnej muzyce.

7 dzień
Wczesna pobudka i wyjście na wschód słońca, następnie powrót na wielbłądach do hotelu, śniadanie i czas wolny. Przed południem wyjazd do Fezu. Zakwaterowanie i obiadokolacja.

8 dzień
Śniadanie. Zwiedzanie Fezu, w programie: medina Fas al - Bali uznawana za najwspanialszą na świecie i wpisana na listę UNESCO, meczet Al-Karawijjin, będący nie tylko najważniejszą budowlą miasta ale i jedną z najważniejszych świątyń muzułmańskich w świecie zachodniego islamu. W Fezie można też zapoznać się z tradycyjnymi metodami wytwarzania wyrobów ze skóry, najlepszymi naturalnymi kosmetykami w lokalnej perfumerii oraz pokazem wypieku chleba w tradycyjny sposób. Nocleg i obiadokolacja w Fezie.

9 dzień
Śniadanie. Przejazd do Volubilis gdzie zachował się rozległy kompleks ruin rzymskiego miasta - starożytnej stolicy Mauretanii Tingitana - wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Przejazd do Meknes. Zwiedzanie miasta: m.in. plac el Hedim, Bab Mansur - wspaniała ozdobiona zielonymi i białymi płytkami, otoczona dwoma kwadratowymi bastionami brama, grobowiec Mulaja Ismaila - jedno z niewielu sanktuariów w Maroku dostępnych dla nie muzułmanów. Po południu przejazd do parku narodowego Tazekka oraz wędrówka wśród lasów dębu korkowego. Wieczorem powrót na nocleg i obiadokolację do Fezu.

10 dzień
Śniadanie. Przejazd do Tangeru. Po drodze zwiedzanie najpiękniejszego oraz najbardziej malowniczego miasteczka w północnym Maroku - Szafszawan położonego w górach Riff. Dalszy przejazd do Tangeru. Zakwaterowanie i obiadokolacja.

11 dzień
Śniadanie. Zwiedzanie m.in. pałacu Dar el Makhzen, w którym obecnie mieści się Muzeum Sztuki Marokańskiej, grób Ibn Battouta - XIV w arabskiego podróżnika i geografa, kościoł św. Andrzeja, którego barwne mozaiki są dowodem na to, jak efektowne może być połączenie sztuki angielskiej z orientalną mauretańską. Odpoczynek w jednej z licznych kawiarni na placu Grand Socco. Przejazd do stolicy Maroka - Rabatu. Zakwaterowanie i obiadokolacja.

12 dzień
Śniadanie. Wizyta w bogato zdobionym mauzoleum Mohammada V wzniesionego niecałe 50 lat temu, a także górującej nad miastem 44 metrowej wieży Hassana wzniesionej w XII w. Przejście wzdłuż historycznego muru Andaluzyjczyków, a także główną ulicą mediny. Zwiedzanie ufortyfikowanej części miasta - Kasba al-Udaja, która zachwyca wąskimi błękitnymi uliczkami. Powrót do hotelu na nocleg i obiadokolację.

13 dzień
Śniadanie. Przejazd do Casablanki, zwiedzanie Meczetu Hassana II. Jest to trzeci co do wielkości meczet na świecie, posiada też najwyższy na świecie minaret, który czyni go najwyższą budowlą w Maroku. Następnie przejazd do miejscowości As-Sawira (Essaouira), zakwaterowanie w hotelu. Czas wolny na spacer po miejscowości. Nocleg i obiadokolacja w Essaouiri.

14 dzień
Śniadanie. Przejazd do Agadiru. Zwiedzanie ruin Kazby i zakwaterowanie w hotelu. Popołudniu czas wolny na plażowanie. Obiadokolacja w hotelu.

15 dzień
Śniadanie. Ostatnie chwile nad oceanem, a następnie transfer na lotnisko i powrót do Polski

Cena zawiera:

  • przelot samolotem z Polski do Maroka ( mozliwa przesiadka w jednym z europejskich portów lotniczych)
  • transport busem typu Mercedes Sprinter
  • zakwaterowanie w pokojach dwuosobowych z łazienkami standard pensjonatów/hoteli 3*
  • śniadania, obiadokolacje
  • wycieczkę wielbłądami oraz samochodami terenowymi podczas pobytu w Merzouga
  • opiekę polskiego pilota/przewodnika na całej trasie wycieczki
  • ubezpieczenie KL i NNW

Cena nie zawiera:

  • biletów wstępu do zwiedzanych obiektów równowartość ok 70 euro
  • napiwków

Galeria:

Wioska Berberów
Wschód słońca na Saharze
Fez
Medina w Fezie
Szafszawan
Berberyjskie stroje
Błękitne uliczki kasby al-Udaja
BMauzoleum Mohammada V w Rabacie
Meczet Hassana II w Casablance
Kuskus z warzywami