Bajeczna Persja i współczesny Iran

Teheran * Kerman * Bam * Yazd * Sziraz * Persepolis * Isfahan
Nain * Abyaneh * Kaszan

Podróż do Islamskiej Republiki Iranu to nie tylko fascynująca przygoda, polegająca na osobistym spotkaniu z dwu i pół tysiącletnią tradycją i kulturą perską, ale również okazja do skonfrontowania rzeczywistości jaką poznamy na miejscu, z obrazem jaki przedstawiają nam zachodnie i rodzime serwisy informacyjne. Podczas wycieczki pokażemy pozostałości cywilizacji starożytnej Persji, jednego z największych imperiów świata starożytnego, a także dorobek i kulturę tego kraju po najeździe arabskim w VII wieku.
Wycieczka ta, to okno na poznanie orientu w wydaniu irańskich ajatollahów (duchownych sprawujących obecnie władzę w tym kraju), klimatu ogromnych bazarów (Kerman, Sziraz, Isfahan), zoroastryjskiej Świątyni Ognia (Yazd), średniowiecznego karawanseraju, wspaniałych muzułmańskich Mauzoleów (Shah Czeraq w Szirazie), pałaców (Golestan w Teheranie), nekropolii irańskich władców w Naqsz-e Rostam, słynnego Persepolis oraz wielu innych atrakcji. Sama podróż do Iranu to wielka przygoda, przymus spełniania wszelkich nakazów i zakazów obowiązującego w tym kraju prawa szariatu (np. odpowiedni ubiór dla mężczyzn i kobiet: odpowiednio długie spodnie i czador, bądź chusta na głowę w przypadku pań), a także poznanie ludzi żyjących na co dzień w restrykcyjnym świecie teokracji szyickich ajatollahów.

mapa trasy wycieczki

Termin:

Wycieczka na zamówienie

Cena:

Prosimy o kontakt z biurem

Ramowy program wycieczki:

1 dzień Podróż do Iranu, Teheran
Wylot z Polski do Teheranu. Przejazd do hotelu, zakwaterowanie i obiadokolacja.

2 dzień Wulkan Damawand
Śniadanie. Wyjazd (80 km) na łatwą wycieczkę w góry w masywie wygasłego wulkanu, jednocześnie najwyższego szczytu Republiki Islamskiej - Damawandu (5610 m n.p.m.). Powrót na obiadokolacje i nocleg do hotelu.

3 dzień Kerman, Bam
Śniadanie. Transfer na lotnisko i lot do Kermanu, miasta w południowo- wschodnim Iranie. Następnie przejazd i zwiedzanie twierdzy Rayen oraz twierdzy i miasta Bam (częściowo zniszczonego w wyniku trzęsienia ziemi jakie nawiedziło te okolice w grudniu 2003 roku). Następnie powrót do Kermanu (200 km). Zakwaterowanie i obiadokolacja w hotelu.

4 dzień Trekking po pustyni Lut, Kerman
Śniadanie. Wczesnym rankiem wyjazd do Shahdad, miasta oddalonego od Kermanu około 100 km, które znajduje się na skraju pustyni Lut. Kilkugodzinna wycieczka po pustyni z przewodnikiem, następnie w porze obiadowej przejazd do Mahan (90 km), miasta i ośrodku kultu islamskiej sekty sufickiej. Po obiedzie powrót do Kermanu (40 km), zwiedzanie Kompleksu Gandż Ali Chana oraz bazaru. Zakwaterowanie i obiadokolacja w hotelu.

5 dzień Yazd
Śniadanie. Rano podróż do Yazdu (oddalonego od Kermanu o około 500 km) jednego z najstarszych miast świata i jednego z najpiękniejszych miast Iranu. Otoczony pustynią, posiada wyjątkową w swoim rodzaju starówkę zbudowaną w całości z gliniano-piaskowych cegieł. Miasto jest ostoją kultury zoroastriańskiej. Wieczorem wizyta na tutejszym bazarze. Zakwaterowanie i obiadokolacja w hotelu.

6 dzień Yazd
Śniadanie. Całodniowe zwiedzanie Yazdu, m.in.: meczetu Amir Czakhmaq, badgirów oraz wyjątkowej glinianej architektury Starego Miasta, zoroastriańskiej Świątyni Ognia, Wież Milczenia. Zakwaterowanie i obiadokolacja w hotelu.

7 dzień Sziraz
Śniadanie. Wcześnie rano wyjazd do Szirazu (440 km), dawnej stolicy Persji, zwanego miastem poezji, wina, róż i słowików. Chociaż dzisiaj wina nie można pić w Iranie, a po wielkich perskich poetach pozostały tylko wspaniałe ogrody, Sziraz nadal pozostał ważnym centrum kultury i sztuki Iranu. Po południu wizyta w słynnym sanktuarium Shah Czeraq, a także na tradycyjnym bazarze rzemiosła i sztuki oraz w mauzoleum Hafeza (Hafiza), słynnego perskiego poety. Zakwaterowanie i obiadokolacja w hotelu.

8 dzień Persepolis, Naqsz-e Rostam
Śniadanie Przejazd i zwiedzanie Persepolis (60 km), ruin kompleksu pałacowego antycznej stolicy imperium Achemenidów. Następnie zwiedzanie inskrypcji w Naqsz-e Rostam (10 km) oraz czterech wykutych w skale grobowców królów perskich. Zakwaterowanie i obiadokolacja w hotelu.

9 dzień Nain, Isfahan
Śniadanie. Wcześnie rano przejazd do Isfahanu (około 300 km) przez Nain. Zwiedzanie meczetu Piątkowego, muzeum etnologicznego i lokalnych warsztatów dywanów. Przyjazd do hotelu w Isfahanie i zakwaterowanie. Wieczorem spacer ulicą Chahar Baq i wzdłuż rzeki Zoyanderud, a także zwiedzanie mostów Si-yo, Se Pol oraz Chadżu. Obiadokolacja w hotelu.

10 dzień Isfahan
Śniadanie. Zwiedzanie zabytków znajdujących się wokół drugiego co do wielkości placu na świecie - Naqsz-e Imam:
- Meczetu Królewskiego znajdującego się po południowej stronie placu Imama, zbudowanego w latach 1611-1630. Wyróżnia się on wielkimi rozmiarami (100 x 130 m), wspaniałą mozaikową dekoracją głównego portalu oraz okładziną kopuły wznoszącej się nad salą modlitewną.
- Meczetu szajcha Lutf Allaha, wzniesionego po wschodniej stronie placu Imama w latach 1603-1619.
- Ali Kapu (Wysokie Wrota) - bramy do zespołu pałacowo-ogrodowego, znajdującej się w zachodniej pierzei placu, wzniesionej za Abbasa I Wielkiego, a później wielokrotnie rozbudowywanej. W budowli tej znajduje się podwyższona weranda, z której szach mógł oglądać wydarzenia odbywające się na placu.
- Czehel Sotun - pałacu ogrodowego wzniesionego w 1647, za panowania Abbasa II. Nazwa budowli (Czterdzieści Kolumn) nawiązuje do dwudziestu kolumn werandy odbijających się w wodzie. Ściany pałacu dekorowane są malowidłami z epoki Safawidów.

11 dzień Abyaneh, Kaszan
Śniadanie przejazd do Kaszanu (210 km), typowego irańskiego miasta znanego m.in. z dywanów, ceramiki i wody różanej. Po drodze postój w Abyaneh, górskiej wiosce, prawdopodobnie jednej z najstarszych w Iranie. Charakteryzuje ją czerwonawy odcień zabudowań. Po przyjeździe obiad i zwiedzanie ogrodu Fin. Kaszan to miasto, z którego według legendy trzech Mędrców rozpoczęło swoją podróż do Betlejem. Zakwaterowanie w hotelu.

12 dzień Marandżab
Śniadanie. Wczesnym rankiem przejazd do Marandżabu, miasta w pobliżu Kaszanu. Znajduje się tam karawanseraj - dom zajezdny dla karawan lub miejsce postoju karawany z pomieszczeniami dla podróżnych, niszami chroniącymi przed słońcem oraz magazynem dla przechowania towarów. Miasto znajduje się w pobliżu pustyni - Daszt-e Kawir, krótka wycieczka na pustynię, a po niej przejazd do Teheranu (310 km). Zakwaterowanie i obiadokolacja w hotelu.

13 dzień Teheran
Śniadanie. Zwiedzanie Teheranu - stolicy Iranu, największej metropolii Bliskiego Wschodu:
- Muzeum Archeologii i Ceramiki, w którym znajdują się najstarsze przedmioty związane z różnymi okresami historii i regionami Iranu,
- Kompleks pałacowy Golestan (1780 r.) Rezydencja królewska za panowania Kadżarów, jeden z najstarszych zabytków w Teheranie. Wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO.
Po południu odwiedzimy tradycyjny bazar teherański, pełen różnorodnych wyrobów rzemieślniczych (dywany!) i przypraw. Powrót na obiadokolację i nocleg do hotelu.

14 dzień Teheran, podróż do Polski
Przejazd na lotnisko IKA w Teheranie i powrót do Polski.

Cena zawiera:

 • Przelot samolotem na trasie z Polski do Teheranu przez jeden z europejskich (bądź tureckich) portów lotniczych
 • Zakwaterowanie w hotelach 3* i 4*
 • Wyżywienie (śniadania i obiadokolacje)
 • Przelot wewnętrzny na trasie Teheran - Kerman
 • Opłaty lotniskowe i podatki
 • Transfery i przejazdy klimatyzowanym busem lub autokarem
 • Opieka polskojęzycznego przewodnika (znającego język perski - absolwenta iranistyki)
 • Bilety wstępu do wszystkich zwiedzanych obiektów i stref archeologicznych

Cena nie zawiera:

 • Napiwki ok 40 USD/os.
 • Wydatków natury osobistej
 • Opłat za ewentualne wycieczki fakultatywne
 • Wizy 50 EUR + koszty pośrednictwa 100 zł/os.