Górny Śląsk - śladem rezydencji magnatów przemysłowych

Jednodniowa wycieczka na Górny Śląsk, po miejscach pełnych uroku i ciekawej historii. Zobaczymy perełki śląskiej architektury, parki i pałace najznamienitszych rodów magnatów przemysłowych, a także miejsca ciekawe pod względem przyrodniczym.

Okres rewolucji przemysłowej na przełomie XVIII i XIX wieku jest szczególny w dziejach Śląska. To właśnie wtedy narodziły się fortuny rodów przemysłowców: Donnersmarcków, Ballestremów, Hochbergów, Schönów czy Promnitzów. Pozostawili po sobie nie tylko kopalnie i liczne zakłady przemysłowe , ale także wspaniałe pałace, parki i wille. W trakcie naszej wycieczki odwiedzimy niektóre z nich.

Termin:

Wycieczka na zamówienie

Cena:

Prosimy o kontakt z biurem

W programie wycieczki:

  • Pałac Schönów w stylu neobarokowym - architektoniczna perełka Sosnowca
  • Pałac Dietla w-Sosnowcu – jeden z najpiękniejszych pałaców rezydencjonalnych na-terenie województwa śląskiego. Budowla został wzniesiona pod koniec XIX wieku, z-inicjatywy Henryka Dietla, niemieckiego przedsiębiorcy, który uruchomił w-Sosnowcu pierwszą w-Królestwie Polskim przędzalnię wełny czesankowej. Pałac ma wygląd neobarokowy i zachwyca efektownym wystrojem wnętrz.
  • „Mały Wersal” w Świerklańcu - siedziba rodu von Donnersmarcków, jednego z-najbogatszych rodów śląskiej arystokracji. Niegdyś istniała tu okazała rezydencja w-stylu Ludwika XIII, zwana „Małym Wersalem”, uznawana za jedną z najpiękniejszych rezydencji magnackich w Europie.- Po zniszczeniach w 1945 roku i latach późniejszych z całego kompleksu ocalał jedynie „Pałac Kawalera”, który przeznaczony był dla gości księcia Guido von Donnersmarck przybywających do pałacu, rozległy park z ponad stuletnimi drzewami, basenami, tarasami, fontannami, kościołem oraz mauzoleum rodu von Donnersmarcków.
  • Letnia rezydencja-Donnersmarcków w-Nakle Śląskim, tajemniczy, neogotycki pałac z charakterystyczną wieżą górującą ponad koronami drzew otoczony XIX-wiecznym parkiem krajobrazowy ze starodrzewem.
  • Arboretum - Park Gródek w Jaworznie, który powstał w miejscu gdzie znajdowały się wyrobiska cementowni i-zakładów dolomitowych. Pomimo poprzemysłowego pochodzenia jest to teren o wyjątkowych walorach przyrodniczych. Występuje tu wiele siedlisk przyrodniczych: ciepłolubnych muraw, łąk, siedlisk naskalnych, terenów podmokłych, zbiorników wodnych, borów, lasów grądowych. Ukształtowanie terenu z licznymi punktami widokowymi sprawia, że obszar ten- jest niezwykle atrakcyjny pod względem krajobrazowym. Park został okrzyknięty Śląską Chorwacją. Wokół prowadzi ścieżka dydaktyczna z wieloma punktami widokowymi na turkusowe jeziorka.

Cena zawiera:

  • przejazd busem
  • opiekę pilota

Cena nie zawiera:

  • biletów wstępu, ok. 20 zł

Galeria:

Pałac Dietla w-Sosnowcu
Pałac w Świerklańcu
Pałac w Świerklańcu
Pałac w Świerklańcu
Pałac w Świerklańcu
Letnia rezydencja-Donnersmarcków w-Nakle Śląskim
Letnia rezydencja-Donnersmarcków w-Nakle Śląskim
Park Gródek w Jaworznie
Park Gródek w Jaworznie

Szanowni Państwo!

Biuro Eko-Tourist realizuje wiele imprez zbiorowych na zamówienie firm, szkół, uczelni, stowarzyszeń, klubów a nawet grup koleżeńskich czy rodzin. Program zamieszczony powyżej może w takim przypadku służyć za podstawę do przygotowania wycieczki dopasowanej pod każdym względem do Państwa oczekiwań. Jesteśmy elastyczni i gotowi do przedyskutowania najdrobniejszych szczegółów – programowych, organizacyjnych i finansowych. Prosimy o kontakt!

Z poważaniem,
Teresa Bogusławska, dyrektor