Parki i ogrody Czech

Wycieczka z cyklu Parki i ogrody Europy. Tym razem odwiedzimy wspaniałe parki i ogrody w Pradze i okolicy, zatrzymamy się również w Litomyślu – mieście renesansu i muzyki, oraz ogrodach francuskich rokokowego pałacu Nové Hrady.

Termin:

Wycieczka na zamówienie

Cena:

Prosimy o kontakt z biurem

Ramowy program wycieczki:

1 dzień
Wyjazd z Polski w godzinach rannych, przejazd do Litomyśla, miasta założonego na przełomie X i XI wieku przy szlaku handlowym łączącym Czechy z Morawami. Spacer po starówce, gdzie znajduje się gotycki ratusz, renesansowe i barokowe kamieniczki. W Litomyślu urodził się słynny czeski kompozytor Bedrzich Smetana. Nad miastem góruje renesansowy zamek z drugiej połowy XVI w. (UNESCO), jeden z najcenniejszych zabytków z tego okresu w całych Czechach. Spacer po ogrodach otaczających zamek: ogrodzie naturalnym w stylu angielskim i dekoracyjnym w stylu francuskim. Przejazd do rokokowego pałacu Nové Hrady, który został wzniesiony w drugiej połowie XVIII w. w stylu francuskich letnich rezydencji i często jest nazywany: "Mały Schönbrunn" lub „Czeski Wersal”. Wokół pałacu rozciąga się ogród francuski z budynkami administracyjnymi, spichlerz i park angielski z Drogą Krzyżową prowadzącą do fragmentów oryginalnej twierdzy gotyckiej. Przejazd na obiadokolację i nocleg w Pradze.

2 dzień
Śniadanie, dzień poświęcony zwiedzaniu praskich ogrodów. W programie między innymi: Ogród Królewski Zamku na Hradczanach, który powstał w XVI wieku na terenie średniowiecznych winnic. Dziś utrzymany jest w stylu angielskim.
Praskie Ogrody Podzamkowe (Ledeburski, Mały i Wielki Pálffyovski, Kolovratski i Mały Fürstenberski) wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Stanowią kompleks wzajemnie powiązanych historycznych ogrodów pierwotnie oddzielonych od siebie murami, a obecnie spacer po tym wyjątkowym miejscu umożliwiają furtki. Ogrody różnią się pomiędzy sobą stylem i charakterem. Podziwiać w nich można otoczone rzeźbami tarasy z balustradami, liczne fontanny i wodotryski oraz reprezentacyjne barokowe partery kwiatowe.
Ogród Wallensteinów - ogród historyczny, otaczający Pałac Wallensteinów, obecnie siedzibę Senatu Republiki Czeskiej. Pałac i ogród powstały w latach 1623-1629 w stylu manierystycznym i wczesno-barokowym. W południowej części kompleksu znajduje się sztuczna grota, wykonana ze sprowadzonego tufu wulkanicznego, o kształcie piętrzących się stalaktytów i stalagmitów.
Ogrody Vrtbów uważane za najcenniejsze i najpiękniejsze ogrody barokowe w Pradze. Ogrody położone są tarasowo na zoboczu wzgórza Petřín. Z najwyższego tarasu roztacza się wspaniała panorama na Zamek Praski, kościół św. Mikołaja i Malą Stranę. Ogród powstał na początku XVIII w. według projektu czeskiego architekta Františeka Maxmiliána Kaňka, na zlecenie właściciela pałacu Jana Józefa, hrabiego Vrtby i do dziś zachował swój barokowy styl w niemal niezmienionej formie.
Wieczorem rejs statkiem po Wełtawie, połączony z kolacją na statku. Nocleg.

3 dzień
Śniadanie, wizyta w Praskim Ogrodzie Botanicznym, położonym na tarasach prawego brzegu Wełtawy. Z ogrodu rozciąga się przepiękny widok na Wełtawę, Zamek Troja oraz pobliski Ogród Zoologiczny. Na terenie ponad 40 ha zgromadzono niemal 12 tys. gatunków i odmian roślin, znajduje się tu między innymi: ogród w stylu japońskim, z kolekcją klonów japońskich i palmowych, różaneczników i bambusów, bogata kolekcja roślin śródziemnomorskich, kolekcja kaktusów gruntowych i roślin cieniolubnych, a także autentyczna winnica (możliwość degustacji wina) z zabytkową kaplicą pod wezwaniem św. Klary. Położona w pobliżu szklarnia „Fata Morgana”, posiada jedną z najlepszych w Europie kolekcję roślin tropikalnych i subtropikalnych. W szklarni wydzielono trzy strefy reprezentujące między innymi roślinność z Madagaskaru, Afryki Południowej, Ameryki Południowej, Australii i Oceanii. Powrót do centrum Pragi. Przejście pięknym średniowiecznym Mostem Karola na Stare Miasto (Ratusz Staromiejski ze słynnym zegarem Orloj, kościół Marii Panny, Pomnik Jana Husa). Czas wolny. Obiadoklacja i nocleg.

4 dzień
Śniadanie, przejazd do Parku Pruhonice - jednego z największych europejskich parków krajobrazowych, znajdującego się na liście narodowych zabytków kultury w Czechach i zabytków UNESCO. Park położony jest w dolinie meandrującego potoku Botic na którym występują liczne jazy, progi i ślepe odnogi. Dla zwiedzających przygotowano wiele ścieżek spacerowych prowadzących między innymi przez las z egzotycznymi gatunkami drzew, dzikie łąki i rozległe alpinarium. Jest tutaj również wyjątkowa, licząca około osiem tysięcy kolekcja rododendronów reprezentująca 100 gatunków i odmian. Na terenie parku znajduje się neorenesansowy pałac, popularne miejsce ślubów. Dalsza podróż w kierunku Polski. Przyjazd do Krakowa w godzinach wieczornych.

Cena zawiera:

  • przejazd autokarem
  • 3 noclegi ze śniadaniem w Pradze, hotel 3* pokoje 2,3-os z łazienkami
  • 2 obiadokolacje w hotelu
  • opiekę pilota
  • ubezpieczenie KL i NNW Signal Iduna, wariant standard

Cena nie zawiera:

  • biletów wstępu i przewodników lokalnych – ok. 900 CZK
  • rejsu po Wełtawie i kolacji na statku - 60 zł
  • dopłata do pokoju 1 os – 190 zł

Szanowni Państwo!

Biuro Eko-Tourist realizuje wiele imprez zbiorowych na zamówienie firm, szkół, uczelni, stowarzyszeń, klubów a nawet grup koleżeńskich czy rodzin. Program zamieszczony powyżej może w takim przypadku służyć za podstawę do przygotowania wycieczki dopasowanej pod każdym względem do Państwa oczekiwań. Jesteśmy elastyczni i gotowi do przedyskutowania najdrobniejszych szczegółów – programowych, organizacyjnych i finansowych. Prosimy o kontakt!

Z poważaniem,
Teresa Bogusławska, dyrektor