Słowacja – Tatralandia – 1 dzień

Tatralandia jest największym parkiem wodnym na Słowacji. Dzięki termalnej wodzie płynącej z wnętrza ziemi, park jest czynny cały rok. Park leży na obszarze historycznego regionu Liptów, w pobliżu Liptowskiego Mikulasza, na północnym brzegu zbiornika wodnego Liptowska Mara. Wypoczywając w parku można podziwiać panoramę Tatr Zachodnich. Liptów zajmuje szczególne miejsce pod względem atrakcyjności turystycznej i podczas całego roku jest jednym z najchętniej odwiedzanych regionów Słowacji.
Na terenie parku jest 6 basenów i 6 rur - dwie z nich na Słowacji i w Czechach mają przydomek NAJ: rura „Anakonda” jest najdłuższą, a rura „Kamikadze” najbardziej stromą. Dwie rury „Volcano” i „No limits” czynne są przez cały rok. W lecie na terenie parku odbywają się programy na żywo wypełnione zabawą i konkursami z nagrodami. Dla sportowców przygotowano duże boiska, a dla najmłodszych małe królestwo dziecięce,oferujące zabawę przez cały dzień.

Praga - 3 dni

1 dzień
Wyjazd z Krakowa, przejazd do Pragi w godzinach popołudniowych, spacer po mieście, przejazd do miejscowości Czeski Brod w pobliżu Pragi (25 km), kolacja i nocleg.

2 dzień
Śniadanie, przejazd do Pragi, zwiedzanie: Hradczany (Zamek Praski, katedra św. Wita, Złota Uliczka), Most Karola, Stare Miasto (Ratusz ze słynnym zegarem Orloj), Plac Wacława. Powrót do Czeskiego Brodu, kolacja i nocleg w hotelu.

3 dzień
Śniadanie, przejazd do Kutnej Hory - uroczego średniowiecznego górniczego miasta z licznymi zabytkami, popołudniu wyjazd do Polski, przyjazd do Krakowa w późnych godzinach wieczornych.

Bratysława i Wiedeń – 3 dni

1 dzień
Wyjazd z Krakowa w godzinach porannych, przyjazd do Bratysławy, zwiedzanie m.in.: Wzgórza Zamkowego, Katedry św. Marcina, Bramy Michalskiej, Ratusza, Rynku Staromiejskiego, Pałacu Biskupów Ostrzyhomskich, przejazd do Senecu, obiadokolacja i nocleg.

2 dzień
Śniadanie, przejazd do Wiednia, zwiedzanie m.in: Ratusz, Parlament, Uniwersytet, Muzeum Sztuk Pięknych, pomnik Marii Teresy, Opera, Katedra św. Stefana, popołudniu zwiedzanie: Hofburga – olbrzymiego pałacu cesarskiego, siedziby Habsburgów, przejazd na Słowację, obiadokolacja i nocleg w Senecu.

3 dzień
Śniadanie, przejazd do Trenczyna: zwiedzanie Starego Miasta i zamku, przejazd do Orawskiego Podzamoku: zwiedzanie wznoszącego się na wzgórzu Zamku Orawskiego, wyjazd do Polski, przyjazd do Krakowa w godzinach wieczornych.

Cztery Stolice Europy - 6 dni

Budapeszt - Wiedeń - Bratysława - Praga

1 dzień
Wyjazd z Krakowa w godzinach porannych, przejazd przez Słowację. Przyjazd do stolicy Węgier - Budapesztu, zakwaterowanie, kolacja i nocleg.

2 dzień
Po śniadaniu zwiedzanie Budapesztu: Katedra św. Stefana, Parlament, Wzgórze Zamkowe, Kościół Macieja, Góra Gelerta, Cytadela. Kolacja i nocleg w hotelu.

3 dzień
Po śniadaniu przejazd do stolicy Austrii - Wiednia, zwiedzanie rezydencji cesarzy Hofburga Starego Miasta, Katedry św. Stefana, po południu Prater. Przejazd do Senecu (ok. 30 km od Bratysławy) kolacja i nocleg.

4 dzień
Śniadanie, spacer po Bratysławie, w godzinach południowych przejazd do Ceskiego Brodu (30 km od Pragi), kolacja i nocleg.

5 dzień
Śniadanie, zwiedzanie Pragi: Hradczany: plac Hradczański, Katedra św. Wita, Zamek Królewski, Złota Uliczka, Most Karola, Rynek Starego Miasta (Ratusz ze słynnym zegarem „Orloj”), Plac Wacława. Kolacja i nocleg w Czeskim Brodzie.

6 dzień
Śniadanie, przejazd do Kutnej Hory – pełnego uroku średniowiecznego miasta z licznymi zabytkami, popołudniu wyjazd do Polski, przyjazd do Krakowa w późnych godzinach wieczornych.

Litwa- 4 dni

Druskienniki - Troki - Wilno - Kowno

1 dzień
Wyjazd z Krakowa w godzinach porannych, przekroczenie granicy w Ogrodnikach, przejazd do Druskiennik, obiadokolacja, nocleg.

2 dzień
Śniadanie, zwiedzanie Druskiennik i Grut (Muzeum Pomników Socjalizmu), przejazd do Trok: zwiedzanie: zamek na wyspie, Muzeum Karaimów, popołudniu przejazd do Wilna, zwiedzanie miasta z przewodnikiem (m.in.: Ostra Brama, Sobór Św. Ducha, Muzeum A. Mickiewicza, Kościół Św. Anny, Kościół Bernardynów, Uniwersytet Wileński, Plac Katedralny), obiadokolacja, nocleg.

3 dzień
Śniadanie, dalsze zwiedzanie Wilna z przewodnikiem (m.in.: Rossa, Kościół Św. Piotra i Pawła, Góra Trzech Krzyży, Wzgórze Giedymina)popołudniu przejazd do Kowna, obiadokolacja, nocleg.

4 dzień
Śniadanie, zwiedzanie Kowna z przewodnikiem, popołudniu wyjazd do Polski, powrót do Krakowa w późnych godzinach nocnych.

UWAGA: Kolejność zwiedzanych obiektów może ulec zmianie.

Skarby Czech – 3 dni

Morawski Kras – Praga – ZOO

1 dzień
Wyjazd z Polski, przekroczenie granicy w Cieszynie, przyjazd w okolice Brna, gdzie rozciąga się obszar skał wapiennych zwany Morawskim Krasem z największym i najgłębszym system jaskiń tzw. Jaskiniami Punkwiowymi. Podziemna wycieczka pośród niesamowitych kształtów wyrzeźbionych w dewońskim wapieniu przez podziemną rzeczkę, od której jaskinie biorą swą nazwę, doprowadza na dno 138-metrowej przepaści Macocha. Z przepaści zwiedzający płyną pół kilometra podziemną rzeką Punkwią.
Przejazd w okolice Pragi, kolacja i nocleg.

2 dzień
Śniadanie, przejazd do Pragi – jednej ze stolic dawnej monarchii austro-węgierskiej, będącej unikatem pod względem architektury i zabytków. Całodzienne zwiedzanie miasta: Hradczany: plac Hradczański, odprawa warty przed Pałacem Prezydenckim, spacer po Ogrodach Królewskich z renesansowym Pałacem Belweder i „śpiewającą fontanną”, Katedra św. Wita, Zamek Królewski, Złota Uliczka, Most Karola, Rynek Starego Miasta (Ratusz ze słynnym zegarem „Orloj”), Plac Wacława.
Kolacja i nocleg w hotelu pod Pragą.

3 dzień
Śniadanie, przejazd do Ogrodu Zoologicznego w Dvore Karlove – jest to jeden z największych i najpiękniejszych ogrodów zoologicznych w Europie, specjalizujący się w zwierzętach afrykańskich, fachowcy uważają go za ważny bank genów tych zwierząt. ZOO zwane jest niekiedy „parkiem safari”, bowiem na jego terenie posadzono roślinność przypominającą afrykańską, a zwierzęta żyją na ogromnych wybiegach – można je oglądać z okien specjalnego autobusu, poruszającego się po otwartych przestrzeniach parku. Zwierzęta nieafrykańskie znajdują się w tzw. klasycznej części ZOO, gdzie można je zobaczyć w warunkach typowych dla ich naturalnych biotopów np. las tygrysów, sawanna gepardów, rzeka tropikalna, żywa rafa koralowa.
W godzinach południowych wyjazd do Polski, przyjazd w późnych godzinach wieczornych.

Jaskinie i Kowbojskie Miasteczko – 2 dni

1 dzień
Wyjazd z Polski , przyjazd w okolice Brna, gdzie rozciąga się obszar skał wapiennych zwany Morawskim Krasem. Ta malownicza kraina obfituje w liczne wywierzyska , leje krasowe oraz jaskinie. W programie zwiedzanie największego i najgłębszego systemu jaskiń: Jaskini Punkwiowej i Przepaści Macocha (część jaskini zwiedza się płynąc łódkami podziemną rzeką). Dużą atrakcją jest również przejazd ciuchucią i kolejką gondolową. Oto wypowiedź jednego z uczestników wycieczki „..... miejsce jest po prostu rewelacyjne. Piękna 138 metrowa przepaść z góry nie wygląda na tak głęboką, ale po zejściu jaskinią na samo dno zapiera dech....”. Przejazd na nocleg, obiadokolacja.

2 dzień
Śniadanie przejazd do Miasteczka Westernowego. Całodzienne szaleństwo na Dzikim Zachodzie. Westernowy show z pokazem jazdy konnej, efektów kaskaderskich i pirotechnicznych, płukanie złota i wiele innych atrakcji.

Czechy, Wiedeń - 3 dni

Morawski Kras – Wiedeń - Westernowe Miasteczko

1 dzień
Wyjazd z Polski, przekroczenie granicy w Cieszynie, przyjazd w okolice Brna, gdzie rozciąga się obszar skał wapiennych zwany Morawskim Krasem z największym i najgłębszym system jaskiń tzw. Jaskinie Punkwiowe. Podziemna wycieczka pośród niesamowitych kształtów wyrzeźbionych w dewońskim wapieniu przez podziemną rzeczkę, od której jaskinie biorą swą nazwę, doprowadza na dno 138-metrowej przepaści Macocha. Z przepaści zwiedzający płyną pół kilometra podziemną rzeką Punkwią. Przejazd do Znojma, kolacja i nocleg w hotelu.

2 dzień
Sniadanie, przejazd do Wiednia - stolicy Austrii, pełnej wspaniałych cesarskich pałaców, arcydzieł secesji, przenikającej wszystko muzyki i zawsze „modrego” Dunaju. Całodzienne zwiedzanie miasta: spacer po Starym Mieście: Ratusz, Parlament, Uniwersytet, Muzeum Sztuk Pięknych, pomnik Marii Teresy, Opera, Katedra św. Stefana, Hofburg – olbrzymi pałac cesarski - siedziba Habsburgów, po południu wizyta na Praterze – wspaniałym wesołym miasteczku, gdzie każdy znajdzie coś dla siebie, przejazd do Znojma, kolacja i nocleg w hotelu.

3 dzień
Śniadanie, przejazd do Miasteczka Westernowego – jedynego w tej części Europy obiektu gdzie w trakcie programu trwającego ok. 5 godzin (10.00-15.00) można się przenieść w fascynujący świat Dzikiego Zachodu. W programie: westernowy show „Buffalo Bill na Dzikim Zachodzie” z pokazem jazdy konnej, efektów kaskaderskich i pirotechnicznych, „Meksykański Show” – program nawiązujący do historii walk o niepodległość Kalifornii, przedstawienie „Skarb w Srebrnym Jeziorze” na motywach powieści Karola May’a. Ponadto wizyta w indiańskiej wiosce, forcie traperskim, płukanie złota i wiele innych atrakcji.
Powrót do Polski w godzinach wieczornych.

Skarby przyrody Słowackiej - 2 dni

1 dzień
Wyjazd z Krakowa, przekroczenie granicy w Chyżnem, przejazd do Doliny Demianowskiej – zwiedzanie Jaskini Svobody (jednej z najpiękniejszych jaskiń Europy), przejazd do Beseniovej – największego kompleksu basenów termalnych na Słowacji, kąpiel, przejazd do Zuberca, kolacja, ognisko lub dyskoteka, nocleg.

2 dzień
Śniadanie, przejazd w Wysokie Tatry, zwiedzanie uzdrowisk tatrzańskich: Strbskie Pleso – najwyżej położone uzdrowisko w Tatrach (piękne, polodowcowe jezioro), Stary Smokoviec – najbardziej znane i centralnie położone uzdrowisko (wjazd kolejką terenowo-linową na Hrebieniok), spacer do Wodospadów Zimnej Wody, przejazd na przejście graniczne w Łysej Polanie, powrót do Krakowa w późnych godzinach wieczornych.

Lwów - 2 dni

1 dzień
Wyjazd z Krakowa we wczesnych godzinach porannych, przejazd do Żółkwi (m.in.: zamek Żółkiewskich, kolegiata św. Wawrzyńca z renesansowymi nagrobkami Żółkiewskich, cerkiew Serca Jezusowego, synagoga), popołudniu przyjazd do Lwowa, obiadokolacja i nocleg.

2 dzień
Śniadanie, całodzienne zwiedzanie Lwowa:
- Cmentarz Łyczakowski
- Rynek z Katedrą Łacińską Wniebowzięcia NMP, w której składał śluby lwowskie król Jan Kazimierz
- Kościół Dominikanów, w którym pochowany jest Artur Grottger
- Grekokatolicka katedra św. Jura
- Ruiny Wysokiego Zamku z kopcem unii lubelskiej – panorama miasta
Popołudniu wyjazd do Polski. Przyjazd do Krakowa w godzinach nocnych.

Włochy – 7 dni

1 dzień
Wyjazd z Polski. Przejazd przez Czechy do Wiednia. W programie: Katedra św. Stefana, Hofburg, spacer po starym mieście. Wyjazd z Wiednia ok. godz. 21.00, nocna jazda przez Austrię i Włochy, noc w autokarze.

2 dzień
Przyjazd do Wenecji w godzinach rannych: w programie: przejazd tramwajem wodnym, zwiedzanie placu św. Marka: Bazylika św. Marka, Pałac Dożów, następnie Most Westchnień, Most Rialto, spacer uliczkami miasta. Przyjazd w godzinach popołudniowych do Padwy – słynnego miasta uniwersyteckiego i miejsca spoczynku doczesnych szczątków św. Antoniego, w programie: Bazylika św. Antoniego – miejsce pielgrzymek wiernych z całego świata. Przejazd na kolację i nocleg w okolice Rimini.

3 dzień
Śniadanie, przejazd do Mirabilandii – wycieczka do jednego z największych parków rozrywki w Europie, popołudniu przejazd do Loreto: Bazylika z Domkiem Loretańskim Matki Boskiej. Przejazd na nocleg i kolacje do Rimini.

4 dzień
Śniadanie, przejazd do Rzymu: zwiedzanie, przejazd na nocleg i kolacje do Fiugii.

5 dzień
Śniadanie, przejazd do Rzymu: zwiedzanie, przejazd na nocleg i kolację do Fiugii.

6 dzień
Śniadanie, przejazd do Asyżu – miasta św. Franciszka. W programie: pochodząca z XIII w. Bazylika św. Franciszka z kryptą, w której spoczywają szczątki świętego oraz Bazylika św. Klary. Popołudniu przyjazd do Florencji – miasta narodzin renesansu, w programie m.in.: Piazza del Duomo, Baptysterium, Palazzo Vecchio, Katedra Santa Maria del Fiore, Wieża Giotta. Wyjazd do Polski, nocleg w autokarze.

7 dzień
Przejazd przez Austrię, Czechy do Polski, przyjazd do Krakowa w godzinach wieczornych.

Bajeczne Morawy - 5 dni

Tuż za naszą południową granicą, sąsiadując ze Śląskiem, rozciągają się Morawy. Kraina niewielka lecz bardzo urozmaicona i wyjątkowo, na miarę europejską, nasycona interesującymi obiektami kulturowymi i przyrodniczymi.
Księstwo Wielkomorawskie było pierwszym chrześcijańskim państwem w Środkowej Europie, ewangelizowanym przez św. św. Cyryla i Metodego w II poł. IX w. To z Moraw chrześcijaństwo po raz pierwszy przybyło na polską ziemię.
Na przestrzeni dziejów Morawy przeżywały okresy pomyślności i upadku, jednak od zakończenia wojny trzydziestoletniej (1648) zniszczenia wojenne omijały tę krainę, toteż zachowały się na Morawach liczne ciekawe zabytki: stare miasteczka, piękne kościoły, imponujące zamki i otoczone wspaniałymi parkami pałace. Na niewielkich Morawach jest aż 6 pomników kultury wpisanych na Listę Światowego Dziedzictwa (WHS) UNESCO.
Także przyroda Moraw jest piękna i różnorodna: są tam góry – Jesioniki i Beskidy, Morawski Kras z pięknymi jaskiniami, pofalowana wyżyna, w której głęboką dolinę żłobi Dyja i wapienne wzgórza Palawy będące ostoją rzadkich roślin. Na południu Moraw uprawia się winorośl, a tamtejsze wina zyskują coraz lepszą markę.
W ciągu pięciodniowej wycieczki nie zobaczymy wszystkiego – ale dość by zachwycić się Morawami i zapragnąć znowu tam powrócić.

1 dzień
Wyjazd z Krakowa (Katowic) w godzinach porannych. Granicę przekraczamy koło Raciborza i przez Opawę kierujemy się do Szternberku malowniczego miasteczka z imponującym zamkiem. Dalsza droga prowadzi do Ołomuńca – dawnej stolicy Moraw, gdzie na starym rynku stoi słynna Kolumna Świętej Trójcy (WHS). Zwiedzanie historycznej starówki możemy kontynuować do wieczora, ponieważ zostajemy w Ołomuńcu na nocleg.

2 dzień
Rano jedziemy do parku krajobrazowego Morawskiego Krasu, gdzie są wspaniałe jaskinie i zapadliska. Możemy zwiedzić np. Jaskinie Punkwiowe, zwane tak od rzeki Punkwi, która przez nie przepływa, lub znane z podziemnych przepaści jaskinie koło Sloupu. Po podziemnych atrakcjach czeka nas niedługi spacer po starym mieście w Brnie, przede wszystkim aby zobaczyć gotycki kościół augustianów ( opatem w tym klasztorze był J.G. Mendel – twórca teorii dziedziczenia ) i katedrę św. św. Piotra i Pawła. Z Brna jedziemy dalej na zachód do Trzebicza, gdzie zachowała się imponująca bazylika św. Prokopa z połowy XIII w. Razem z przyległym zespołem miejskim została ona wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa. Wieczorny spacer po wspinających się na wzgórze wąskich uliczkach, będzie miłym zakończeniem tego dnia. Nocleg w Trzebiczu.

3 dzień
Nasz następny przystanek – Telcz to bajkowe miasteczko, które niewiele zmieniło się od czterystu lat. Otoczony podcieniowymi kamieniczkami wydłużony rynek (WHS) ma nieodparty urok, ale w Telczu jest też ciekawy zamek i piękny gotycki kościół. Z Telczu kierujemy się na południe, do Slavonic, kolejnego miasteczka, w którym czas się zatrzymał i zabudowa z końca XVI w. dotrwała do naszych dni. Następnie zmieniamy kierunek podróży na wschodni i zmierzamy w stronę zamku Bitov, wznoszącego się na skalnym półwyspie oblanym wodami zbiornika zbudowanego na Dyji. Nocleg w jednym z ośrodków turystycznych w okolicy.

4 dzień
Rozpoczynamy od zwiedzania monumentalnego zamku Vranov, który wznosi się na skale, wysoko ponad doliną Dyji, pamiątki zgromadzone w zamkowym muzeum zawierają liczne polonika, jako że w XIX i XX w. Vranov należał do Mniszchów i Stadnickich. Po zwiedzeniu zamku czeka nas przyjemna wycieczka w Parku Narodowym Doliny Dyji (ok. 2-3 godzin piechotą ). Kolejnym punktem zwiedzania jest Znojmo, którego historyczne centrum zachowało układ urbanistyczny z XIII w. Do najcenniejszych zabytków Znojma należy gotycki kościół św. Mikołaja, a zwłaszcza romańska rotunda św. Katarzyna, w której zachowały się malowidła z 1134 r.(!). Ze Znojma jedziemy wśród winnic do Mikulowa – uroczego miasteczka, wzniesionego na wzgórzu, zwieńczonym imponującym zamkiem. Po południu i wieczorem warto pospacerować po Mikulowie lub wyjść na pobliskie skaliste wzgórza skąd roztaczają się piękne widoki na miasteczko i wyniosłą Palawę. Nocleg w Mikulowie.

5 dzień
Mijając wzgórza Palawy jedziemy w kierunku Valticko-Lednickiego Założenia Parkowo Pałacowego (WHS), jednego z największych tego rodzaju obiektów w Europie, urządzonego przez Lichtensteinów w XIX w. Udamy się najpierw na wzgórze z Kolumnadą, skąd roztacza się widok na całość założenia, a potem pospacerujemy po parku w Lednicach. Być może w labiryncie ścieżek uda nam się znaleźć drogę do tajemniczego minaretu. Z Lednic udajemy się przez wzgórza zwane Chrziby do Kromeryża, kolejnego pięknego, starego miasta, sławnego zwłaszcza z biskupiego pałacu wraz ze wspaniałym parkiem (WHS) oraz zbiorów biskupiej galerii, w której wiszą dzieła wielkich mistrzów. Po zwiedzeniu Kromeryża kierujemy się już do Polski, w stronę Cieszyna. Powrót do Krakowa (Katowic) przewidziany jest na wieczór.