Warszawa - stolica Polski – 2 dni

Program:

1 dzień
Przejazd do Warszawy (pociągiem lub autokarem) spotkanie z przewodnikiem po Warszawie, zwiedzanie - Powązki, Pawiak. Obiadokolacja i nocleg.

2 dzień
Śniadanie, spotkanie z przewodnikiem po Warszawie, zwiedzanie - Plac Zamkowy, Zamek Królewski, Trakt Królewski, Łazienki, przejazd metrem, Muzeum Powstania Warszawskiego. Powrót do Krakowa w późnych godzinach wieczornych.

Cena:

250 zł + wstępy ok. 45 zł

Warszawa - Ogrod Saski
Warszawa - Pomnik Chopina
Wilanów
Warszwa - Belweder
Warszawa -  Łazienki
Kliknij miniaturkę aby powiększyć.


Szlakiem Piastowskim - 2 dni

Żnin – Wenecja – Biskupin – Gniezno – Września

Program:

1 dzień
Wyjazd z Krakowa we wczesnych godzinach rannych, przejazd do Żnina, przejazd kolejką wąskotorową do Wenecji , zwiedzanie Muzeum Kolejki Wąskotorowej i ruin zamku „Diabła Weneckiego”; rejs statkiem „Diabeł Wenecki” do Biskupina – zwiedzanie muzeum i osady prehistorycznej, nocleg w okolicach Biskupina.

2 dzień
przejazd do Gniezna, zwiedzanie Katedry Gnieźnieńskiej oraz Muzeum 1000-lecia Państwa Polskiego, przejazd do Wrześni, zwiedzanie „Muzeum Dzieci Wrześni” przyjazd do Krakowa w godzinach nocnych.

Cena:

260 zł + wstępy ok. 15 zł

Biskupin
Kolejka wąskotorowa
Muzeum Kolejki Wąskotorowej w Wenecji
Gniezno
Biskupin
Kliknij miniaturkę aby powiększyć.

Górskie Parki Narodowe – 3 dni

Babiogórski Park Narodowy - Pieniński Park Narodowy - Gorczański Park Narodowy

Program:

1 dzień
Przejazd do Zawoi, spotkanie w Ośrodku Dydaktycznym Babiogórskiego Parku Narodowego, zwiedzanie skansenu na Markowych Rówienkach, ścieżka dydaktyczna (przejście ok. 3 godz.).

2 dzień
Wizyta w Pienińskim Parku narodowym, wycieczka na trasie: Czorstyn zamek – Trzy Korony – powrót grzbietem Pienin.

3 dzień
Przejazd do Poręby, spotkanie w dyrekcji Gorczańskiego Parku Narodowego, przejazd do Koninek – przejście ścieżka dydaktyczną (ok. 4 godz.), wjazd kolejką na Górę Tobołów, ognisko z pieczeniem kiełbasek, powrót do Krakowa.

Cena:

290 zł + wstępy ok. 15 zł

Babia Góra
Pieniny - Trzy Korony
Pieniny - Trzy Korony
Widok z Trzech Koron na dolinę Dunajca
Pod szczytem Trzech Koron
Gorczański krajobraz
W gorczańskiej kniei
Gorce - widok w kierunku Hali Długiej
Kliknij miniaturkę aby powiększyć.

Zielone Płuca Polski – 5 dni

Białystok - Białowieża - Narwiański Park Narodowy - Rajgród - Augustów - Sejny - Wigry - Białystok

Program:

1 dzień
Przejazd pociągiem do Białegostoku, przesiadka do autokaru, wycieczka przyrodnicza do Puszczy Knyszyńskiej (piękna dolina rzeki Supraśl), zbiornik Siemianówka; nocleg w Białowieży.

2 dzień
Zapoznanie z przyrodą Puszczy Białowieskiej, a szczególnie Białowieskiego Parku Narodowego - słynnego na całym świecie, wpisanego na światowe listy Rezerwatów Biosfery i Dziedzictwa Ludzkości.

3 dzień
Wcześnie rano wyjazd do Narwiańskiego Parku Narodowego chroniącego dolinę Narwi. Rozgałęzienia tej pięknej rzeki tworzą miejscami prawdziwy labirynt, a bujna roślinność wodna, bagna i podmokłe łąki są ostoją licznych gatunków ptaków; po południu zwiedzanie doliny Biebrzy, największego kompleksu torfowo-bagiennego w środkowej Europie, przekroczenie Biebrzy koło Osowca, gdzie z ruin fortu roztacza się przepiękny widok na całą dolinę, przejazd na nocleg do Rajgrodu; wieczorem wycieczka na Czerwone Bano lub spacer nad Jezioro Rajgrodzkie.

4 dzień
Wizyta w Puszczy Augustowskiej - największej z polskich puszcz, w której kryją się piękne jeziora i rzeki (Czarna Hańcza), przejazd przez Sejny, gdzie znajduje się najwartościowszy zespół urbanistyczno-zabytkowy Suwalszczyzny nad Jezioro Wigry (nocleg).

5 dzień
Wizyta w Dyrekcji Wigierskiego Parku Narodowego (krótka prelekcja), a następnie wycieczka w najciekawsze rejony Parku; zwiedzanie zabytkowego zespołu poklasztornego w Wigrach, popołudniu przejazd do Białegostoku. Powrót pociągiem do Krakowa.

Cena:

620 zł + wstępy ok. 40 zł

Białowieski Park Narodowy - rezerwat ścisły
Białowieża - żubry w rezerwacie pokazowym
Białowieża
Narwiański Park Narodowy
Rozlewiska Biebrzy na przedwiosniu
Bagna biebrzańskie - wieza obserwacyjna
Klasztor w Wigrach
Kliknij miniaturkę aby powiększyć.

Przyroda Polski Płn.-Wsch. – 8 dni

Kraków - Urszulin - Włodawa - Białowieża - Tykocin - Augustów - Wigry - Gierłoż - Ruciane Nida - Krutynia - Skansen Kurpiowski - Kraków

Program:

1 dzień
Przejazd do Poleskiego Parku Narodowego, zwiedzanie parku po ścieżkach dydaktycznych, przejazd na nocleg do Włodawy.

2 dzień
Przejazd do Białowieży i zwiedzanie Białowieskiego Parku Narodowego, nocleg w Białowieży.

3 dzień
Przejazd do Augustowa. Po drodze zwiedzanie Narwiańskiego Parku Narodowego, możliwe zorganizowanie pływania łódkami po rozgałęzieniach Narwi. Nocleg w Augustowie..

4 dzień
Całodzienny pobyt na terenie Biebrzańskiego Parku Narodowego, obejmującego największy kompleks bagienny w Europie centralnej. Nocleg w Augustowie.

5 dzień
Całodzienny pobyt na terenie Wigierskiego Parku Narodowego , zwiedzanie m.in. zespołu poklasztornego w Wigrach. Nocleg w Augustowie.

6 dzień przejazd w Krainę Wielkich Jezior Mazurskich, po drodze Suwalski Park Krajobrazowy i jezioro Hańcza, Gierłoż - Wilczy Szaniec - główna kwatera Hitlera, Jezioro Łuknajno - rezerwat biosfery. Nocleg w Rucianem-Nidzie.

7 dzień
Całodzienny pobyt w Mazurskim Parku Krajobrazowym.

8 dzień
Powrót do Krakowa, po drodze zwiedzanie Skansenu Budownictwa Kurpiowskiego w Nowogrodzie.

Cena:

810 zł + wstępy ok. 35 zł

Białowieski Park Narodowy - rezerwat ścisły
Białowieski Park Narodowy - rezerwat ścisły
Bagna Biebrzańskie
Suwalski Park Krajobrazowy
Tykocin
Klasztor w Wigrach
Kliknij miniaturkę aby powiększyć.

Perły polskiego krajobrazu – 3 dni

Kraków - Wojnicz - Baranów Sandomierski- Sandomierz -Kazimierz n/Wisłą - Nałęczów - Lublin - Chełm - Zamość - Zwierzyniec - Kraków

Program:

1 dzień
Wyjazd z Krakowa we wczesnych godzinach rannych, przejazd do Baranowa Sandomierskiego (zwiedzanie zamku, jednej z najpiękniejszych siedzib arystokratycznych w Polsce. Budowlę otacza ogród w stylu francuskim, który szczególnie pięknie prezentuje się w miesiącach letnich; oprócz stylowych wnętrz przypominających okres świetności zamku warto obejrzeć podziemia z ekspozycją archeologiczną i wystawą poświęconą wydobywaniu i przeróbce siarki) , przejazd do Sandomierza (zwiedzanie: Brama Opatowska - jedyna ocalała spośród czterech bram wjazdowych do miasta, kościół św. Michała - wzniesiony na pocz. XVII w., uważany za jeden z największych i najpiękniejszych zespołów barokowych w Polsce, podziemna trasa turystyczna - jej długość wynosi ok. 470 m. i biegnie podziemiami kamieniczek, ratusz , kamienice mieszczańskie, dom Długosza, zamek, Wąwóz Królowej Jadwigi - stanowiący największą atrakcję spacerową Sandomierza. Wąwóz wyżłobiony przez wodę w miękkiej glebie lessowej ma strome, wysokie na 10 m. ściany, porośnięte bujną roślinnością tworzące zielone sklepienie tunelu), nocleg.

2 dzień
Przejazd do Kazimierza n/Wisłą nazywanego małym Gdańskiem ze względu na swoje położenie na szlaku handlowym z Małopolski nad Bałtyk. O zamożności ówczesnych mieszczan świadczą piękne renesansowe kamieniczki otaczające rynek, a wąskie, renesansowe uliczki przyciągają swoją oryginalnością. Piękną panoramę miasta można podziwiać z Góry Trzech Krzyży; przejazd przez Nałęczów - znane uzdrowisko do Lublina (zwiedzanie: Brama Krakowska - jedna z trzech bram prowadzących na Stare Miasto, będąca wizytówką miasta; Wieża Trynitarska, zamek z Kaplicą Trójcy Świętej), nocleg.

3 dzień
Przejazd do Zamościa, zwiedzanie miasta: Rynek Wielki z Ratuszem, kolegiata,pałac Zamoyskich, fortyfikacje. W powrotnej drodze do Krakowa możliwość krótkiego postoju w Zwierzyńcu i zwiedzenia ośrodka edukacyjnego Roztoczańskiego Parku Narodowego.

Cena:

330 zł + wstępy o. 33 zł

Pałac w Baranowie
Pałac w Baranowie
Lublin - Stare Miasto
Lublin
Lublin - zamek
Sandomierz
Zamość
Zamość
Zwierzyniec
Kliknij miniaturkę aby powiększyć.

Kotlina Kłodzka - 3 dni

Kraków – Paczków – Kłodzko – Góry Stołowe – Duszniki Zdrój – Kraków

Program:

1 dzień
Przejazd przez Paczków- „śląskie Carcassonne”, przyjazd do Kłodzka – zwiedzanie Twierdzy - unikalnego zabytku architektury militarnej, podziemnej trasy im. Tysiąclecia Państwa Polskiego, mostu Wita Stwosza zbudowanego na wzór mostu Karola w Pradze, nocleg w Lewinie Kłodzkim.

2 dzień
Wycieczka krajoznawcza: Czermna – Kaplica czaszek , jedyny tego typu obiekt w Polsce. Ściany malutkiego pomieszczenia wypełnia 3 tys. czaszek i 2 anioły Apokalipsy, sufit dekorują piszczele a w piwniczce spoczywa ich jeszcze ok. 21 tys. Szczeliniec, najwyższy szczyt Gór Stołowych. Zachwyca ilością i różnorodnością form skalnych. Należą do nich m.in. „Mamut”, „Słoń”, „Kwoka”, „Wielbłąd” i wiele innych. Błędne Skały - labirynt skalny o niepowtarzalnym uroku, zwiedzając go często trzeba przeciskać się pomiędzy skalnymi wąskimi szczelinami. Wysokość korytarzy waha się w granicach 6-8 m., a szerokość wynosi miejscami kilkadziesiąt centymetrów. Wambierzyce – miejscowość zwana śląską Jerozolimą, gdyż do rynku prowadzi 12 bram, jak w Jerozolimie. Niezapomniane wrażenie pozostawia wizyta w ruchomej szopce, największej na ziemi kłodzkiej. Składa się ona z 800 figurek, w tym 500 ruchomych, nocleg w Lewinie Kłodzkim.

3 dzień
Przejazd do Dusznik Zdroju. Znajduje się tu barokowy 400-letni młyn papierniczy i Muzeum Papiernictwa. Po zwiedzeniu muzeum każdy uczestnik będzie mógł spróbować swoich sił w trudnej sztuce czerpania papieru. Przyjazd do Krakowa w godzinach wieczornych.

Cena:

320 zł + wstępy ok. 30 zł

Paczków
Paczków - mury miejskie
Paczków
Kłodzko
Kłodzko
Kłodzko - zabytkowy most
Góry Stołowe
Gory Stołowe - Szczeliniec Wielki
Szczeliniec
Szczeliniec
Szczeliniec
Czermna - Kaplica czaszek
Wambierzyce
Wambierzyce - szopka
Duszniki - Muzeum Papiernictwa
Kliknij miniaturkę aby powiększyć.

Beskid Niski i Bieszczady – 3 dni

Kraków - Biecz - Jasło - Odrzykoń - Krosno - Bóbrka - Dukla - Komańcza - Wetlina - Ustrzyki Górne - Solina - Sanok - Kraków

Zwiedzane obiekty:

Biecz - zespół zabytkowy, ratusz, kolegiata, mury obronne, dom Kromera

Odrzykoń – zamczysko „Kamieniec” z XIV w., toczący się tam spór rodowy dał A. Fredrze temat do napisania komedii „Zemsta”

Skalny rezerwat przyrody „Prządki”- chroni najbardziej wartościową na Pogórzu Karpackim grupę skał o wysokości 2.5 - 13m zbudowanych z gruboziarnistego piaskowca ciężkowickiego. Procesy erozyjne nadały tym skałom dziwaczne fantastyczne kształty przypominające sylwetki ludzkie (stąd nazwa).Otaczający je młody las mieszany uzupełnia walory krajobrazowe tego obiektu

Bóbrka – Muzeum Przemysłu Naftowego im. Ignacego Łukasiewicza

Dukla - klasztor, muzeum "Operacji Dukielskiej", pustelnia św. Jana z Dukli.

Połonina Wetlińska (1253 m. npm) lub Połonina Caryńska (1297 m. npm) – wycieczka piesza

Solina – zapora wodna

Sanok – miasto pięknie położone na wzgórzu nad Sanem. W programie zwiedzanie zamku, starego miasta i skansenu.

Cena:

320 zł + wstępy ok. 30 zł

Biecz
Biecz
Bóbrka - wiertnica ręczna
Bóbrka - kopanka Franek
Bóbrka - Dom Ignacego Łukasiewicza
Bóbrka - kolekcja lamp naftowych
Dukla - kościół św. Jana z Dukli
Dukla - kościół św. Marii Magdaleny, perła rokoko
Cerkiew w Wisłoku Wielkim
Bieszczady
Bieszczady
Bieszczady
Kliknij miniaturkę aby powiększyć.