Treking z Tuszetii do Chewsuretii przez przełęcz Atsunta

Dwie krainy północno wschodniej Gruzji, przez lata izolowane od głównego nurtu cywilizacji połączone sa dwoma górskimi ścieżkami – jedna z nich wiedzie z Omalo do Shatili przez przełęcz Atsunta, wzdłuż granicy z Dagestanem i Czeczenia. Druga z Omalo doliną Tuszeckiej Alazani, przez przełęcz pod Patara Borbalo i głównym grzbietem Kaukazu do przełeczy Datvisjvarii.
Cywilizacja wdarła się już w tą cześć świata i hojnie szafuje swoimi zdobyczami, zmieniając miejsca i ludzi. Trudno, coś się kończy, coś się zaczyna – ale jeszcze mamy czas, żeby zdążyć doświadczyć pierwotnego życia nielicznych mieszkańców tej części Kaukazu zanim na zawsze odejdą z krainy przodków do współczesnego świata. Zapraszam na pasjonująca wędrówkę przez przełęcz Atsunta - śladami tuszyńskich pasterzy i chewsurskich wojowników. Ale uwaga - kto raz wyruszy na ten szlak, na pewno wróci odmieniony…

Termin:

Terminy do ustalenia

Cena:

Prosimy o kontakt z biurem

Terminy na życzenie - prosimy o kontakt z Jackiem Jasińskim 694 682 217; nomadiclife.eu@gmail.com

Pomysł i prowadzenie:

Jacek Jasiński (www.nomadiclife.eu) - z wykształcenia architekt i archeolog, ale z zamiłowania koniarz i podróżnik. Od lat, czasem samotnie a czasem z żoną i dzieciakami, eksploruje boczne drogi wielu krajów Europy i Azji. Nie lubi typowych miejsc odwiedzanych przez turystów. Do Gruzji wraca każdego roku, podróżując bezdrożami na różne sposoby – samochodem terenowym, pieszo a najczęściej i najchętniej konno.

Ramowy program wycieczki:

1 dzień
Rano (umownie od około 09:00 w zależności od godziny i miejsca przylotu – do ustalenia indywidualnie z grupą) spotkanie w Tbilisi w miejscu ustalonym indywidualnie z uczestnikami. Przejazd drogą przez przełęcz Gombori i północną Kachetię - Telavi (zakupy na lokalnym targu), Alaverdi (zwiedzanie katedry) do hostelu w Napareuli u podnóża Kaukazu. Odpoczynek, spacer po okolicy, wieczorem supra z lokalnym domowym winem.

2 dzień
7:00 śniadanie, przejazd (około 5 godzin) w góry drogą tuszyńską (w rankingu światowym górskich dróg kołowych jedna z najbardziej spektakularnych i niebezpiecznych) przez przełęcz Abano (2850 mnpm). 14:00 zwiedzanie twierdzy w Omalo i rozpoczęcie trekkingu do wioski Dartlo (10,9 km). Wieczorem rozbicie obozowiska nad rzeka u podnóża wsi, obiadokolacja (przygotowywana wspólnie).

3 dzień
08:00 śniadanie, pakowanie bagaży, juczenie koni. Przejście w górę doliny Pirkita Alazani do wsi Girevi (14 km), dopełnienie formalności granicznych (przepustka do strefy przygranicznej w lokalnym posterunku pograniczników). Obiadokolacja, nocleg w namiotach

4 dzień
08:00 śniadanie, przejście w górę doliny Kvakhidisitskali do obozowiska Kvakhidi (14,2 km). Obiadokolacja, nocleg w namiotach.

5 dzień
8:00 śniadanie, przejście w górę doliny Kvakhidisitskali na przełęcz Atsunta (3431 mnpm) na granicy Tuszetii i Chewsuretii. Zejście do obozowiska na grzbiecie Khidotani (16,8 km, przewyższenia w górę 1405 m, w dół 1168 m).

6 dzień
8:00 śniadanie, zejście do doliny Khonistskali do Mutso, zwiedzanie spektakularnych pozostałości wsi-fortecy. Przejście w górę rzeki Argun do Shatili, zwiedzanie zabytkowej wsi-fortecy, nocleg i obiadokolacja w hostelu – 19,6 km (przewyższenia w górę 300 m, w dół 1511 m).

7 dzień
9:00 śniadanie, spacer po Shatili i okolicy. 11:00 przejazd przez przełęcz Datvisjvari (2676 mnpm) do wsi Korsha (krótki postój na zwiedzanie lokalnego muzeum kultury Chewsurskiej, założonego i prowadzonego przez artystę Shota Arabouli). Następnie przejazd do Tbilisi, zakwaterowanie w hostelu, spacer po starym mieście (czas wolny), kolacja w restauracji – koniec imprezy. W zależności od lotu – dojazdy na lotnisko (Tbilisi lub Kutaisi) we własnym zakresie.

Uwagi:

Dla osób, które chciałyby lecieć w innym terminie lub innym lotem ustalone zostanie miejsce spotkania w Tbilisi – szczegóły (warunki, godzina, miejsce) do ustalenia indywidualnie.
Do wyboru mamy oferty: WizzAir (bezp. Katowice-Kutaisi, Warszawa-Kutaisi i Berlin-Kutaisi), LOT (bezp. Warszawa-Tbilisi), Ukrainian Airlines (Warszawa-Kijów-Tbilisi)

Trasa trekingu może ulec zmianie w sytuacjach losowych, niezależnych od Organizatora i Prowadzącego (np. uszkodzenia drogi do Omalo na skutek osunięcia ziemi itp.) – dostosowana będzie do aktualnie panujących warunków w trosce o komfort i bezpieczeństwo uczestników.

Cena zawiera:

 • transfery (samochód/bus, lokalne środki transportu) na trasie Tbilisi - Napareuli - Tuszetia\Chewsuretia - Tbilisi
 • wynajem koni jucznych na czas trwania trekkingu (jeden koń niesie max. 4 plecaki (50 kg łącznie))
 • opieka miejscowego gruzińskiego przewodnika opiekującego się jucznymi końmi (w zależności od ilości uczestników jednego lub dwóch)
 • noclegi w namiotach w czasie trekingu (4 noce) – namioty zapewnia organizator, 2 lub 3 osobowe (brak namiotów 1 osobowych). Jeśli ktoś ma życzenie spać sam lub we własnym namiocie – należy przywieźć namiot ze sobą
 • noclegi w Napareuli (1 noc), Shatili (1 noc) i Tbilisi (1 noc) w hostelach, pokoje 2-5 osobowych – łazienki wspólne
 • wyżywienie w Tbilisi,Napareuli i Shatili (śniadania, obiadokolacje w restauracjach lub w hostelu)
 • wyżywienie w czasie trekkingu (proste śniadania i obiadokolacje przygotowywane wspólnie w warunkach biwakowych, gotowanie na ognisku, lunch (suchy prowiant) w trakcie wedrówki) – jeśli ktoś wymaga szczególnej diety bardzo proszę o informację przy zgłoszeniu, aby wspólnie się do tego przygotować
 • butle gazowe z palnikami do przygotowywania posiłków i kawy/herbaty w trakcie biwaków (1 szt na 5 uczestników) + 2-3 duże naczynia do gotowania posiłku (misa-kociołek)
 • opiekę polskiego pilota (przewodnika)
 • ubezpieczenie KL i NNW

Cena nie zawiera:

 • przelotu samolotem do Tbilisi lub Kutaisi (w zależności od promocji 400-1000 zł – cena zależy od terminu rezerwacji i wyboru linii lotniczych – generalnie im bliżej lotu tym drożej)
 • transferu z lotniska w Kutaisi do Tbilisi i z powrotem (koszt około 30 zł w jedną stronę serwisem GeorgianBus– szczegóły transferu i miejsce spotkania do ustalenia z pilotem przed wyprawą)
 • transferu z lotniska w Tbilisi do centrum i z powrotem (koszt około 50 zł za taksówkę dla 4-5 osób lub 1,5 zł autobusem komunikacji miejskiej) - szczegóły transferu i miejsce spotkania do ustalenia z pilotem przed wyprawą
 • kosztów komunikacji miejskiej w Tbilisi (metro, autobusy, marszrutki i taxi)
 • zakupu alkoholu, słodyczy, posiłków pomiędzy śniadaniem i obiadokolacją, „snacków”, wody, napojów orzeźwiających itp
 • wydatków natury osobistej
 • biletów wstępu do zwiedzanych obiektów (większość z nich jest darmowa)
 • ewentualnych noclegów po zakończeniu wyprawy przed wylotem do Polski