Wyprawa konna na Ukrainie - Bukowina Północna

Bukowina Północna to malownicza kraina na pograniczu Rumunii i Ukrainy. W trakcie ośmiodniowej wyprawy zajrzymy do wielokulturowych Czerniowców (zwanych Małym Wiedniem), powędrujemy na końskich grzbietach łagodnymi pasmami wzgórz porośniętych resztkami pradawnej bukowej puszczy, cienistymi dolinami dopływów Prutu i Seretu oraz przez stare wsie z drewnianymi domostwami i najpiękniej zdobionymi studniami na Ukrainie. Posmakujemy bukowińskiej kuchni i będziemy mogli odpocząć od spraw codziennych w miejscach, gdzie czas płynie dużo wolniej…

Termin:

Wycieczka na zamówienie

Cena:

Prosimy o kontakt z biurem

Pomysł i prowadzenie:

Jacek Jasiński - z wykształcenia architekt i archeolog, ale z zamiłowania koniarz i podróżnik. Od lat organizuje wyprawy – głównie konne bezdrożami krajów leżących w cieniu Jedwabnego Szlaku (Kaukaz, Persja, Azja Centralna). W samej tylko Gruzji w ciągu ośmiu lat zaprojektował i przeprowadził 76 wypraw konnych na różnych, czasem pionierskich trasach. Więcej info na www.nomadiclife.eu

Ramowy program wyprawy konnej:

1 dzień

Dojazd do bazy (miejsca startu) zlokalizowanej 15 km od Czerniowiec. Dojazd i posiłki w trakcie dojazdu we własnym zakresie w zależności od preferencji uczestników i możliwości (grupa przed wyjazdem ustala wspólnie sposób dojazdu). Odpoczynek po podróży, pakowanie na rajd.Wieczorem kolacja przy ognisku, nocleg w namiotach.

2-7 dzień

Rajd konny, zgodnie z poniższym schematem: rano około 8-9:00 pobudka, kawa/herbata śniadanie (przygotowywane przez obsługę rajdu, ale przy udziale wszystkich uczestników). Czyszczenie i przygotowywanie koni, siodłanie i pojenie. Około 11:00 wyjazd, w trakcie przejazdu (zazwyczaj 5-6 godzin) popas. Około 17:00 przyjazd do miejsca noclegu, rozsiodłanie i pielęgnacja koni, posiłek (przygotowywany przez obsługę rajdu, najczęściej lokalne dania kuchni ukraińskiej), odpoczynek… Nocujemy najczęściej przy kwaterach prywatnych, z łazienką i wc, w pokojach 4-5 cio osobowych. Jeśli ktoś wolałby spać w namiocie – nie ma problemu, ale namiot lepiej zabrać we własnym zakresie. Jeździmy po Bukowinie, miedzy Czerniowcami a Beskidem Huculskim – po łagodnych wzgórzach porośniętych resztkami (niestety!) Puszczy Bukowej lub coraz rzadziej użytkowanych polach i pastwiskach, między starymi wioskami o rozproszonej zabudowie (zwróćcie uwagę na pięknie obudowane studnie!), częściowo już opuszczone. Nocleg w pierwszym i ostatnim dniu wyprawy – na Agro Rancho – pod namiotami (zapewnia właściciel ośrodka), z łazienką i polowym prysznicem.

TRASA:Agro Ranczo -Kamiana – Stari Broskivtsi- Słoboda-Komarivtsi – Ostryj Kivok - Brusenky - Vakhnivtsi- Bergomet (wioska u podnóża Beskidu Huculskiego, najdalszy punkt trasy) – powrót w stronę Agro Rancho

8 dzień

8:00 budzimy się, kawa, herbata, śniadanie i opuszczamy gościnne Ranczo. Koniec imprezy.
Po drodze możemy zatrzymać się na chwile w stolicy okręgu - Czerniowcach https://www.youtube.com/watch?v=Q1rACa4wlzY
Transfer do Polski.

Cena zawiera:

 • wynajem koni wyposażonych w siodła west, ogłowia i podręczne sakwy bagażowe
 • wynajem samochodu logistycznego wożącego bagaże wraz z obsługą
 • opieka miejscowego przewodnika wraz koniem
 • noclegi w namiotach w pierwszą i ostatnią noc (2 noce) – Organizator zapewnia namioty i karimaty, ale można zabrać swój jeśli chcemy być niezależni. Trzeba zabrać swój śpiwór.
 • noclegi w gospodarstwach agroturystycznych w trakcie trwania rajdu konnego (5 nocy). Gospodarstwa to dawne domy przystosowane do mieszkania turystów (pokoje 3-4 osobowe, podstawowe urządzenia sanitarne)
 • saunę (na dwóch noclegach)
 • pełne wyżywienie w czasie rajdu konnego – 3 posiłki - śniadania, lunche i obiadokolacje przygotowywane przez obsługę, kuchnia lokalna – jeśli ktoś wymaga szczególnej diety bardzo proszę o informację przy zgłoszeniu, aby się do tego przygotować (w miarę możliwości)
 • opiekę polskiego pilota
 • obowiązkowe opłaty na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny
 • ubezpieczenia KL i NNW (od sportów wysokiego ryzyka, nie obejmuje kosztów leczenia COVID-19!)

Cena nie zawiera:

 • transferu z Polski do Czerniowców (dojazd we własnym zakresie samochodem, autobusem rejsowym Kraków-Czerniowce lub wynajętym busem po uzgodnieniu z innymi uczestnikami wyprawy – do ustalenia przed wyjazdem). Uwaga: w związku z dynamicznie rozwijającą się sytuacją epidemiologiczną sposób transferu należy dobrać optymalnie do zaistniałych warunków w oparciu o potwierdzone informacje z odpowiedzialnych organów (straż graniczna, msz itp.)
  Generalnie – transport staramy się zorganizować wspólnie, jak najwygodniej i najtaniej w zaistniałych warunkach. W sezonie 2020 dojeżdżaliśmy razem samochodami. Koszt dojazdu z Polski do Czerniowców to wydatek rzędu 300-500 zł w zależności od ilości osób i środka transportu.
 • wydatków natury osobistej, pamiątek, kart sim etc…
 • zakupu alkoholu, słodyczy, dodatkowych posiłków pomiędzy trzema głównymi w trakcie rajdów, posiłków w czasie transferów z Polski do Czerniowców i z Czerniowców do Polski, „snacków”, wody, napojów orzeźwiających itp
 • biletów wstępu do zwiedzanych obiektów (nie będzie ich wiele)
 • bakszyszu (czyli mówiąc naszym językiem napiwków – głównie chodzi o służby mundurowe w trakcie transferów z i do Polski)
 • dodatkowych wycieczek przed i po wyprawie konnej – np. do Chocimia, Kamieńca Podolskiego, Okopów św. Trójcy czy Lwowa. Wszelkie sprawy związane z dodatkowymi atrakcjami będą ustalane indywidualnie. Ewentualny postój w Czerniowcach jest wliczony w koszt transferu busem.
 • ubezpieczenia turystycznego od leczenia COVID-19 ewentualnych testów i innych procedur wymaganych do przekroczenia` granicy Polsko-Ukraińskiej
 • opcjonalnego ubezpieczenia kosztów rezygnacji (KIT)
  Uwaga: po opłaceniu dodatkowej składki (zwyżka CQ) ochroną ubezpieczeniową objęta jest rezygnacja z powodu zachorowania na Sars-Cov-1 lub Sars-Cov-2 z ich mutacjami oraz konieczność poddania się obowiązkowej kwarantannie lub izolacji, odmowa wpuszczenia na pokład samolotu Ubezpieczonego, Współuczestnika podróży. Informacja w biurze

Uwagi:

 • Trasa wyprawy konnej może ulec zmianie w sytuacjach losowych, niezależnych od Organizatora i Prowadzącego (wydarzenia polityczne i epidemiologiczne, załamanie pogody, trudne warunki na trasie)– dostosowana będzie do aktualnie panujących warunków w trosce o komfort i bezpieczeństwo uczestników oraz wierzchowców.
 • Posiłki przygotowujemy wspólnie (tzn. Organizator zapewnia produkty i osobę kucharza – ale pomagamy w przygotowaniu)
 • Na każdym noclegu jest możliwość skorzystania z toalety i umycia się – w zależności od noclegu w łazience lub polowym prysznicu. Sauna o której mowa w opisie planu ramowego jest wliczona w cenę rajdu
 • Dla osób, które chciałyby dojechać na własną rękę bez porozumienia z Organizatorem i resztą Uczestników wyznaczone zostanie indywidualnie miejsce i czas spotkania.
 • Jadąc z Polski do Czerniowców można przy okazji zwiedzić bardzo ciekawe miejsca – np. Lwów, Kamieniec Podolski, Chocim itp. Na życzenie uczestników możemy zorganizować wycieczkę do tych miejsc przed lub po wyprawie konnej (do ustalenia indywidualnie)
 • Konie są przygotowane do jazdy terenowej, spokojne, dobrze ułożone i zadbane. Poruszamy się trzema chodami. Tempo dostosowujemy do możliwości i umiejętności grupy.