Wyprawa konna w Wąwozie Pankisi, na pograniczu Tuszetii, Pszawii i Chewsuretii

Siedmiodniowa wyprawa konna, w czasie której najpierw z minibusa zobaczymy Kachetię, bazar w Telavi, katedrę Alaverdi i wioski czeczeńskie w Wąwozie Pankisi - jedynej enklawy muzułmańskiej w Kachetii. Na dzielnych kaukaskich koniach 5 dni jechać będziemy przez dziewicze pogranicze Tuszetii, Chewsuretii i Pszawii wolne jeszcze od masowego ruchu turystycznego. Pierwszej i ostatniej nocy w hostelu w Jokolo będziemy mieli okazję skosztować doskonałej lokalnej kuchni. W trakcie siedmiu dni ekscytującej wyprawy poznamy odchodzące kultury różnych ludów Kaukazu – kachetyńskich Gruzinów, Tuszeńców i Kistów (gruzińskich Czeczenów).

Termin:

Wycieczka na zamówienie

Cena:

Prosimy o kontakt z biurem

Pomysł i prowadzenie:

Jacek Jasiński - z wykształcenia architekt i archeolog, ale z zamiłowania koniarz i podróżnik. Od lat organizuje wyprawy – głównie konne bezdrożami krajów leżących w cieniu Jedwabnego Szlaku (Kaukaz, Persja, Azja Centralna). W samej tylko Gruzji w ciągu ośmiu lat zaprojektował i przeprowadził 76 wypraw konnych na różnych, czasem pionierskich trasach. Więcej info na www.nomadiclife.eu

Ramowy program wyprawy konnej:

wieczór przed 1 dniem
Wylot z Polski do Tbilisi lub Kutaisi (we własnym zakresie – po wcześniejszych konsultacjach z prowadzącym). Oczywiście istnieje możliwość przylotu w dowolnym wcześniejszym terminie - miejsce i czas spotkania w Tbilisi zostanie ustalony indywidualnie.

1 dzień
Spotkanie w Tbilisi (miejsce i godzinę spotkania określę w terminie bliższym wyprawy- zazwyczaj jest to hostel do którego zjeżdżają się uczestnicy). Około 11:00 jedziemy wynajętym busem do hostelu w Jokolo. Po drodze mamy dwa postoje na zakupy – w supermarkecie w Tbilisi i na bazarze w Telavi. Transfer trwa około 5 godzin. Do Jokolo przyjeżdżamy około 15:00 – mamy czas na odpoczynek, przepakowanie bagaży i przygotowania do wyprawy. Wieczorem, około 19:30 zjemy kolację przygotowaną przez naszych gospodarzy – przepyszne dania lokalnej kuchni kistyńskiej (czeczeńskiej) – także w wersji wegetariańskiej.

2 dzień
Budzimy się, około 08:30 jemy śniadanie (przygotowane przez gospodarzy), pakujemy bagaże, przygotowujemy się do wyprawy. Około 10:30 przewodnicy przeganiają nasze konie na placyk blisko hostelu – każdemu przydzielony zostanie wierzchowiec, mocujemy sakwy i bagaże do siodeł, przewodnicy juczą konie bagażowe, pomagają dopasować puśliska, wsiadać w siodła i po godzinie jesteśmy gotowi. Wyjeżdżamy w górę rzeki Alazani, na północ. Najpierw drogą przez kolejne wioski wąwozu Pankisi, a po około 8 kilometrach odbijamy w boczną dolinkę i gruntową, kamienista droga wznosimy się do pasterskiej osady Kochadala. Na tej trasie – w zależności od pogody i tempa - robimy przerwę na odpoczynek i lekki posiłek. Nad Kochadala wąską ścieżką wspinamy się na grzbiet Lamazuri – rozjuczamy wierzchowce, rozbijamy namioty, przygotowujemy posiłek… Odpoczywamy.

3 dzień
Budzimy się, kawa, herbatka, śniadanie (przygotowane przez wszystkich uczestników – wg ustaleń w grupie), pakujemy się, pomagamy przy siodłaniu i juczeniu koni i wyjazd. Wspinamy się wąskimi ścieżkami w kierunku szczytu zwanego Żelazną Górą. Pod szczytem odpoczynek. Dalej trawersujemy górę tzw. Żelazną Drogą – jedyną drogą pasterską łączącą Pankisi z Chewsuretią i Tuszetią. Ze względu na skały i znaczne nachylenie stoku większość trasy (około 45 minut) pokonujemy pieszo prowadząc wierzchowce za uzdę w ręku. Za Żelazną Drogą wsiadamy na konie i podążamy dalej w górę rzeki Alazani. Po godzinie osiągamy wypłaszczenie pod szczytem zwane Masar – to będzie nasze obozowisko. Pomagamy rozsiodłać i rozjuczyć konie, rozbijamy namioty, przygotowujemy kolację, odpoczywamy i integrujemy się…

4 dzień
Budzimy się, kawa, herbatka, śniadanie (niestety sami je przygotowujemy…), pakujemy się, pomagamy przy siodłaniu i juczeniu koni i wyjazd. Najpierw około 40 minut wracamy w stronę Żelaznej Góry, i schodzimy przez grzbiet (3000 mnpm) na dno doliny Iori. Po drodze dwa razy dajemy odpocząć koniom. Przy dobrej widoczności z grzbietu roztacza się przepiękna panorama na góry Pszawii i Chewsuretii, a także na dwa charakterystyczne szczyty – West Chaukhi i Kazbek. Z doliny Iori stroma ścieżką jedziemy do góry, na pasterskiego szałasu w miejscu zwanym Lekovani. Pomiędzy głazami, nieopodal szałasu będzie kolejne miejsce biwakowe. Pomagamy rozsiodłać i rozjuczyć konie, rozbijamy namioty, przygotowujemy kolację, odpoczywamy i integrujemy się…

5 dzień
budzimy się, kawa, herbatka, śniadanie (niestety znowu sami je przygotowujemy…), pakujemy się, pomagamy przy siodłaniu koni i juczeniu koni i wyjazd. W ciągu dnia jedziemy głównym grzbietem Lekovani podziwiając panoramy w kierunku Pszawii, następnie przez przełęcz Sakisto zjeżdżamy na pasterski płaskowyż Tabatana. Pomagamy rozsiodłać i rozjuczyć konie, rozbijamy namioty, przygotowujemy kolację, odpoczywamy i integrujemy się…

6 dzień
Budzimy się, kawa, herbatka, śniadanie (niestety znowu sami je przygotowujemy, na szczęście ostatni raz…), pakujemy się, pomagamy przy siodłaniu koni i juczeniu koni i wyjazd. W ciągu dnia jedziemy w dół z Tabatana do hostelu w Jokolo, około 16:00 w kolejności ustalonej już rano bierzemy prysznic i odpoczywamy, wieczorem znowu wspaniała kolacja (o której wszyscy marzyli od kilku dni) i relaks…

7 dzień
Budzimy się, kawa, herbatka, śniadanie (przygotowywane przez gospodarzy). Pakujemy się , wsiadamy do busa i jedziemy do Tbilisi – po południu meldujemy się w hostelu i kończymy wyprawę – mamy czas wolny. Możemy odpocząć albo wyskoczyć na pożegnalna kolację w mieście. Albo po prostu powłóczyć się po starym Tbilisi, które po zmroku nabiera szczególnego uroku.

8 dzień
W zależności od rozkładu lotów uczestników grupy – pozostajemy jeszcze w Gruzji lub wylatujemy do Polski.

Uwagi:

Trasa wyprawy konnej może ulec zmianie w sytuacjach losowych, niezależnych od Organizatora i Prowadzącego (wydarzenia polityczne, załamanie pogody, trudne warunki na trasie)– dostosowana będzie do aktualnie panujących warunków w trosce o komfort i bezpieczeństwo uczestników oraz wierzchowców.

Cena zawiera:

 • transfery (samochód/bus, lokalne środki transportu) na trasie Tbilsi-Jokolo i Jokolo-Tbilsi. Osoby które przyjeżdżają i wyjeżdżają w innych terminach niż w opisie powinny ustalić opcje transportu indywidualnie z prowadzącym.
 • wynajem koni wyposażonych w siodła kaukaskie, ogłowia i podręczne sakwy bagażowe na 5 dni konnej wędrówki
 • wynajem jucznych koni z sakwami bagażowymi do transportu sprzętu biwakowego i żywności na 5 dni
 • opieka lokalnego przewodnika (jednego lub więcej w zależności od ilości uczestników)
 • noclegi w namiotach w czasie rajdu konnego (5 nocy) – organizator zapewnia namioty 3-4 osobowe (Uwaga! Śpiwory i maty do spania należy mieć swoje. Temperatury nocą na Kaukazie mogą latem spadać do +5 stopni). Można zabrać swój namiot po konsultacji z prowadzącym – ważne aby namiot był jak najmniejszy po spakowaniu i jak najlżejszy.
 • 4 noclegi w hostelu: 2 w Tbilsi (pierwszej i ostatniej nocy), oraz 2 noclegi w Jokolo
 • wyżywienie: w Tbilisi śniadanie pierwszego dnia, w Jokolo obiadokolacja i śniadanie
 • wyżywienie w czasie wyprawy konnej (przygotowujemy wspólnie z produktów zakupionych przez prowadzącego) – śniadania i obiadokolacje przygotowywane na gazie lub ognisku (w zależności od sytuacji z drewnem) – jeśli ktoś wymaga szczególnej diety bardzo proszę o informację przy zgłoszeniu, aby się do tego przygotować
 • butle gazowe i palniki do przygotowywania wspólnych posiłków
 • ubezpieczenia KL i NNW Signal Iduna (zwyżka HR)
 • obowiązkowe opłaty na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny i Turystyczny Fundusz Pomocowy
 • opiekę polskiego pilota

Cena nie zawiera:

 • przelotu samolotem do Tbilisi lub Kutaisi (różne linie lotnicze, z różnych miast Polski)
 • wydatków natury osobistej, pamiątek, kart sim etc…
 • zakupu alkoholu, słodyczy, posiłków pomiędzy śniadaniem i obiadokolacją (w czasie transferów), „snacków”, wody, napojów orzeźwiających itp.
 • sprzętu biwakowego (latarki, kubki, menażki, sztućce, maty i śpiwory)
 • biletów wstępu do zwiedzanych obiektów (nie będzie ich wiele)
 • kosztów związanych z czynnościami niezbędnymi do przekroczenia granicy w związku z regulacjami poszczególnych państw w zakresie przeciwdziałania pandemii COVID-19 (obowiązkowe testy PCR etc)
 • opcjonalnego ubezpieczenia kosztów rezygnacji (KIT)
  Uwaga: po opłaceniu dodatkowej składki (zwyżka CQ) ochroną ubezpieczeniową objęta jest rezygnacja z powodu zachorowania na Sars-Cov-1 lub Sars-Cov-2 z ich mutacjami oraz konieczność poddania się obowiązkowej kwarantannie lub izolacji, odmowa wpuszczenia na pokład samolotu Ubezpieczonego, Współuczestnika podróży. Informacja w biurze.

Uwagi:

Ze względu na napięty program obejmujący 7 dni wyprawy nie będziemy mieli dużo czasu w Tbilisi. Jeśli komuś zależy na spokojnym zwiedzeniu stolicy, zakupach etc. warto uwzględnić to przy zakupie biletów lotniczych, po prostu przylecieć wcześniej i (lub) zostać później. Takie rozwiązanie ma wiele zalet i pozwala cieszyć się Gruzją na spokojnie przez dłuższy czas. W razie pytań proszę kontaktować się z Jackiem Jasińskim - doradzi, pomoże, pocieszy… O każdym locie bardzo proszę poinformować prowadzącego, aby wszystko można było wcześniej zaplanować.

Wszystkie pytania „techniczne” dotyczące szczegółów wyprawy, czasu i miejsca spotkania, ekwipunku, umiejętności, dodatkowych terminów i innych wypraw proszę kierować bezpośrednio do Jacka Jasińskiego, email: nomadiclife.eu@gmail.com +48 694 682 217