Wyprawa konna z Pankisi do Shatili

Siedmiodniowa wyprawa konna, w czasie której najpierw z minibusa zobaczymy Kachetię, bazar w Telavi, katedrę Alaverdi i wioski czeczeńskie w Wąwozie Pankisi - jedynej enklawy muzułmańskiej w Kachetii. Na dzielnych kaukaskich koniach 5 dni jechać będziemy przez dziewiczą krainę do źródeł rzeki Alazani, a następnie głównym grzbietem Kaukazu do serca Chewsuretii - Shatili. W trakcie siedmiu dni ekscytującej wyprawy poznamy odchodzące kultury różnych ludów Kaukazu – kachetyńskich Gruzinów, Chewsurów, Tuszeńców i Kistów (gruzińskich Czeczenów).

Termin:

11.07 - 17.07.2020     trasa: Jokolo - Shatili
18.07 - 24.07.2020     trasa powrotna : Shatili - Jokolo    (dla grup zorganizowanych – na życzenie)

29.08 - 04.09.2020     trasa: Jokolo - Shatili
05.09 - 11.09.2020     trasa powrotna: Shatili - Jokolo    (dla grup zorganizowanych – na życzenie)

Cena:

2100 PLN + 350 USD

UWAGA! Grupy zorganizowane (trzy osoby to już jest grupa…) wyceniane są indywidualnie – im więcej osób liczy grupa, tym korzystniejsze rabaty!
W sprawie dostępności miejsc, wyceny wyjazdów grupowych, innych terminów i tras na życzenie – proszę o kontakt z Jackiem Jasińskim 694 682 217 nomadiclife.eu@gmail.com)

Pomysł i prowadzenie:

Jacek Jasiński - z wykształcenia architekt i archeolog, ale z zamiłowania koniarz i podróżnik. Od lat organizuje wyprawy – głównie konne bezdrożami krajów leżących w cieniu Jedwabnego Szlaku (Kaukaz, Persja, Azja Centralna). W samej tylko Gruzji w ciągu ośmiu lat zaprojektował i przeprowadził 76 wypraw konnych na różnych, czasem pionierskich trasach. Więcej info na www.nomadiclife.eu

Ramowy program wyprawy konnej (trasa Jokolo – Shatili):

wieczór przed 1 dniem
Wylot z Polski do Tbilisi lub Kutaisi (we własnym zakresie – po wcześniejszych konsultacjach z prowadzącym). Oczywiście istnieje możliwość przylotu w dowolnym wcześniejszym terminie - miejsce i czas spotkania w Tbilisi zostanie ustalony indywidualnie.

1 dzień
Spotkanie w Tbilisi (miejsce i godzinę spotkania określę w terminie bliższym wyprawy- zazwyczaj jest to hostel do którego zjeżdżają się uczestnicy). Około 11:00 jedziemy wynajętym busem do hostelu w Jokolo. Po drodze mamy dwa postoje na zakupy – w supermarkecie w Tbilisi i na bazarze w Telavi. Transfer trwa około 5 godzin. Do Jokolo przyjeżdżamy około 15:00 – mamy czas na odpoczynek, przepakowanie bagaży i przygotowania do wyprawy. Wieczorem, około 19:30 zjemy kolację przygotowaną przez naszych gospodarzy – przepyszne dania lokalnej kuchni kistyńskiej (czeczeńskiej) – także w wersji wegetariańskiej.

2 dzień
Budzimy się, około 08:30 jemy śniadanie (przygotowane przez gospodarzy), pakujemy bagaże, przygotowujemy się do wyprawy. Około 10:30 przewodnicy przeganiają nasze konie na placyk blisko hostelu – każdemu przydzielony zostanie wierzchowiec, mocujemy sakwy i bagaże do siodeł, przewodnicy juczą konie bagażowe, pomagają dopasować puśliska, wsiadać w siodła i po godzinie jesteśmy gotowi. Wyjeżdżamy w górę rzeki Alazani, na północ. Najpierw drogą przez kolejne wioski wąwozu Pankisi, a po około 8 kilometrach odbijamy w boczną dolinkę i gruntową, kamienista droga wznosimy się do pasterskiej osady Kochadala. Na tej trasie – w zależności od pogody i tempa - robimy przerwę na odpoczynek i lekki posiłek. Nad Kochadala wąską ścieżką wspinamy się na grzbiet Lamazuri – rozjuczamy wierzchowce, rozbijamy namioty, przygotowujemy posiłek… Odpoczywamy.

3dzień
Budzimy się, kawa, herbatka, śniadanie (przygotowane przez wszystkich uczestników – wg ustaleń w grupie), pakujemy się, pomagamy przy siodłaniu i juczeniu koni i wyjazd. Wspinamy się wąskimi ścieżkami w kierunku szczytu zwanego Żelazną Górą. Pod szczytem odpoczynek. Dalej trawersujemy górę tzw. Żelazną Drogą – jedyną drogą pasterską łączącą Pankisi z Chewsuretią i Tuszetią. Ze względu na skały i znaczne nachylenie stoku większość trasy (około 45 minut) pokonujemy pieszo prowadząc wierzchowce za uzdę w ręku. Za Żelazną Drogą wsiadamy na konie i podążamy dalej w górę rzeki Alazani. Po godzinie osiągamy wypłaszczenie pod szczytem zwane Masar – to będzie nasze obozowisko. Pomagamy rozsiodłać i rozjuczyć konie, rozbijamy namioty, przygotowujemy kolację, odpoczywamy i integrujemy się…

4 dzień
Budzimy się, kawa, herbatka, śniadanie (niestety sami je przygotowujemy…), pakujemy się, pomagamy przy siodłaniu i juczeniu koni i wyjazd. Najpierw około 40 minut zjeżdżamy w dół, na dno głęboko wciętej doliny Alazani, przekraczamy rzekę i wznosimy się stromą kamienistą ścieżką na przełęcz Sakorno, na grzbiecie oddzielającym Pankiskie Ushelie od Tuszetii. Po odpoczynku na przełęczy podążamy głównym grzbietem Kaukazu do góry Patara Borbalo (Małe Borbalo) usytuowanej w paśmie granicznym oddzielającym Tuszetię od Chewsuretii. Po około 1 godzinie wędrówki za przełęczą Andaki osiągamy kolejne miejsce biwakowe, obok małego górskiego jeziorka. Pomagamy rozsiodłać i rozjuczyć konie, rozbijamy namioty, przygotowujemy kolację, odpoczywamy i integrujemy się…

5 dzień
Budzimy się, kawa, herbatka, śniadanie (niestety znowu sami je przygotowujemy…), pakujemy się, pomagamy przy siodłaniu koni i juczeniu koni i wyjazd. W ciągu dnia jedziemy głównym grzbietem Kaukazu. Zatrzymujemy się na nocleg pod przełęczą Datvisjvari (26700 mnpm). Pomagamy rozsiodłać i rozjuczyć konie, rozbijamy namioty, przygotowujemy kolację, odpoczywamy i integrujemy się…

6 dzień
Budzimy się, kawa, herbatka, śniadanie (niestety znowu sami je przygotowujemy…), pakujemy się, pomagamy przy siodłaniu koni i juczeniu koni i wyjazd. W ciągu dnia jedziemy alej głównym grzbietem Kaukazu w głąb Chewsuretii. Z grzbietu zjeżdżamy w dolinę i jedziemy drogą w stronę pastwisk pod przełęczą Datvisjvari. Zatrzymujemy się na nocleg w górze doliny. Pomagamy rozsiodłać i rozjuczyć konie, rozbijamy namioty, przygotowujemy kolację, odpoczywamy i integrujemy się – ostatnia noc w górach pod namiotem…

7 dzień
Budzimy się, kawa, herbatka, śniadanie (niestety znowu sami je przygotowujemy, ale to już ostatni raz…), pakujemy bagaże do samochodu i jedziemy 1 godzinę w dół doliny do Shatili – najsławniejszej wsi-twierdzy chewsurskiej wpisanej na listę zabytków UNESCO. Zwiedzanie starej twierdzy zajmuje około 1,5 godziny. Wsiadamy do samochodu i jedziemy z powrotem w stronę Tbilisi (około 4,5 godziny jazdy przy normalnych warunkach pogodowych i drogowych). W Tbilsi wieczorem meldujemy się w hostelu i pierwszy raz od kilku dni możemy cieszyć się ciepłą wodą i prysznicem. Kończymy wyprawę – czas wolny. Możemy odpocząć albo wyskoczyć na pożegnalna kolację w mieście. Albo po prostu powłóczyć się po starym Tbilisi, które po zmroku nabiera szczególnego uroku.

8 dzień
W zależności od rozkładu lotów uczestników grupy – pozostajemy jeszcze w Gruzji lub wylatujemy do Polski.

Ramowy program wyprawy konnej (trasa powrotna: Shatili - Jokolo):

1 dzień
Spotkanie w Tbilisi (miejsce i godzinę spotkania określę w terminie bliższym wyprawy- zazwyczaj jest to hostel do którego zjeżdżają się uczestnicy). Około 10:00 jedziemy wynajętym busem do Shatili. Po drodze mamy jeden postój na zakupy – w supermarkecie w Tbilisi. Transfer trwa około 5 godzin. Do Shatlili przyjeżdżamy około 15:00 - zwiedzamy zabytkową wieś-fortecę wpisana na listę zabytków UNESCO. Przejeżdżamy do miejsca noclegowego (tam są przewodnicy z końmi) około 19:00– mamy czas na odpoczynek, przepakowanie bagaży i przygotowania do wyprawy. Wieczorem, około 19:30 zjemy kolację przygotowaną przez nas wspólnie – następnie odpoczynek i integracja. Nocleg w namiotach.

2-5 dzień
Budzimy się, około 08:30 jemy śniadanie i …najbliższe 4 dni są dokładnie takie same jak w opisie trasy Jokolo-Shatili, tylko w odwrotnej kolejności…

6 dzień
Budzimy się, kawa, herbatka, śniadanie (niestety znowu sami je przygotowujemy…), pakujemy się, pomagamy przy siodłaniu koni i juczeniu koni i wyjazd. W ciągu dnia jedziemy przez Kochadala do doliny rzeki Alazani – i drogą do Jokolo. W Jokolo cieszymy się zdobyczami cywilizacji (prysznic!!!) i odpoczywamy. Około 19:30 gospodynie poczęstują nas wspaniałą kolacją złożoną z dań tradycyjnej kuchni kistyńskiej (czeczeńskiej) na bazie produktów uprawianych we własnym ogródku.

7 dzień
Budzimy się, kawa, herbatka, śniadanie (przygotowane przez gospodynie), pakujemy bagaże do samochodu i jedziemy pół godziny do Alaverdi – słynnej katedry z VII wieku, trzeciego najwyższego kościoła w Gruzji. Następnie jedziemy do Tbilisi (około 2,5 godziny jazdy przy normalnych warunkach pogodowych i drogowych). W Tbilsi po południu meldujemy się w hostelu. To już koniec wyprawy – mamy czas wolny. Możemy odpocząć albo wyskoczyć razem na pożegnalna kolację w mieście. Albo po prostu powłóczyć się po starym Tbilisi, które po zmroku nabiera szczególnego uroku.

8 dzień
W zależności od rozkładu lotów uczestników grupy – pozostajemy jeszcze w Gruzji lub wylatujemy do Polski.

Uwagi:

Trasa wyprawy konnej może ulec zmianie w sytuacjach losowych, niezależnych od Organizatora i Prowadzącego (wydarzenia polityczne, załamanie pogody, trudne warunki na trasie)– dostosowana będzie do aktualnie panujących warunków w trosce o komfort i bezpieczeństwo uczestników oraz wierzchowców.

Cena zawiera:

 • transfery (samochód/bus, lokalne środki transportu) na trasie Tbilsi-Jokolo i Shatili-Tbilsi. Osoby które przyjeżdżają i wyjeżdżają w innych terminach niż w opisie powinny ustalić opcje transportu indywidualnie z prowadzącym.
 • wynajem koni wyposażonych w siodła kaukaskie, ogłowia i podręczne sakwy bagażowe na 5 dni konnej wędrówki
 • wynajem jucznych koni z sakwami bagażowymi do transportu sprzętu biwakowego i żywności na 5 dni
 • opieka lokalnego przewodnika (jednego lub więcej w zależności od ilości uczestników)
 • noclegi w namiotach w czasie rajdu konnego (5 nocy) – organizator zapewnia namioty 3-4 osobowe (Uwaga! Śpiwory i maty do spania należy mieć swoje. Temperatury nocą na Kaukazie mogą latem spadać do +5 stopni). Można zabrać swój namiot po konsultacji z prowadzącym – ważne aby namiot był jak najmniejszy po spakowaniu i jak najlżejszy
 • 3 noclegi w hostelu: 2 w Tbilsi (pierwszej i ostatniej nocy), oraz nocleg w hostelu w Jokolo
 • wyżywienie: w Tbilisi śniadanie pierwszego dnia, w Jokolo obiadokolacja i śniadanie
 • wyżywienie w czasie wyprawy konnej (przygotowujemy wspólnie z produktów zakupionych przez prowadzącego) – śniadania i obiadokolacje przygotowywane na gazie lub ognisku (w zależności od sytuacji z drewnem) – jeśli ktoś wymaga szczególnej diety bardzo proszę o informację przy zgłoszeniu, aby się do tego przygotować
 • butle gazowe i palniki do przygotowywania wspólnych posiłków
 • ubezpieczenia KL i NNW
 • obowiązkowe opłaty na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny
 • opiekę polskiego pilota

Cena nie zawiera:

 • przelotu samolotem do Tbilisi lub Kutaisi (różne linie lotnicze, z różnych miast Polski)
 • wydatków natury osobistej, pamiątek, kart sim etc…
 • zakupu alkoholu, słodyczy, posiłków pomiędzy śniadaniem i obiadokolacją (w czasie transferów), „snacków”, wody, napojów orzeźwiających itp.
 • sprzętu biwakowego (latarki, kubki, menażki, sztućce, maty i śpiwory)
 • biletów wstępu do zwiedzanych obiektów (nie będzie ich wiele)
 • opcjonalnego transportu ostatniego dnia z Shatili lub z Jokolo (na wypadek gdyby ktoś zdecydował się zostać w Gruzji dłużej…)

Uwagi:

Ze względu na napięty program obejmujący 7 dni wyprawy nie będziemy mieli dużo czasu w Tbilisi. Jeśli komuś zależy na spokojnym zwiedzeniu stolicy, zakupach etc. warto uwzględnić to przy zakupie biletów lotniczych, po prostu przylecieć wcześniej i (lub) zostać później. Takie rozwiązanie ma wiele zalet i pozwala cieszyć się Gruzja na spokojnie przez dłuższy czas. W razie pytań proszę kontaktować się z Jackiem Jasińskim - doradzi, pomoże, pocieszy… O każdym locie bardzo proszę poinformować prowadzącego, aby wszystko można było wcześniej zaplanować.

Wszystkie pytania „techniczne” dotyczące szczegółów wyprawy, czasu i miejsca spotkania, ekwipunku, umiejętności, dodatkowych terminów i innych wypraw proszę kierować bezpośrednio do Jacka Jasińskiego, email: nomadiclife.eu@gmail.com +48 694 682 217

Rezerwacja:

Termin Cena Rezerwacja on-line
11.07.2020 - 17.07.20202 100 zł + 350 USDREZERWUJ
18.07.2020 - 24.07.20202 100 zł + 350 USDREZERWUJ
29.08.2020 - 04.09.20202 100 zł + 350 USDREZERWUJ
05.09.2020 - 11.09.20202 100 zł + 350 USDREZERWUJ